Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2019 - Perşembe

Doğu Guta'da bulunan Muhalif gruplar bir bildiri yayınladı

Okunma: 2888
SURİYE 17 Mart 2018 15:29
Videoyu Aç Doğu Guta'da bulunan Muhalif gruplar bir bildiri yayınladı

Suriye’nin başkenti Şam’da muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta’da bulunan askeri gruplar Ceyşü’l İslam, Feylak Er-Rahman ve Ahraru’ş Şam, bir bildiri yayınladı.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta’da bulunan askeri grupların bildirisinde, “Bizler Doğu Guta’daki askeri gruplar olarak BM kararlarının uygulanmasında ve siyasi süreçte yer almaya hazırız.” ifadeleri kullanıldı.

Askeri grupların yaptığı yazılı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın yaptığı açıklamalar üzerine, bizler Doğu Guta’daki askeri gruplar olarak Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanmasında ve siyasi süreçte yer almaya hazırız.” ifadeleri kullanıldı.

Cenevre’de BM’nin denetiminde, BM’nin ateşkes kararını öngören 2401 sayılı kararının mekanizmalarını ve hayata geçirilişini, Rus tarafıyla doğrudan müzakere etmeye hazır olunduğu belirtilen açıklamada, “Halkımızı koruma adına meşru hakkımız var. Tehcir ve demografik yapının değiştirilmesini karşıyız. Sivillere gönderilecek BM yardımlarının girişine güvence verilmeli.” denildi.

BMGK, 24 Şubat’ta aldığı kararla başta Doğu Guta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. “Gecikmeksizin” hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı ise belirsiz kalmıştı.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta’da 400 bin kişi 5 yıldır abluka altında yaşıyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan edilmesine rağmen Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda da saldırılarını şiddetlendirdi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder