Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Doğu Guta’dan Geriye Kalanlar Görüntülendi -VİDEO-

Okunma: 2414
SURİYE 3 Nisan 2018 18:30
Videoyu Aç Doğu Guta’dan Geriye Kalanlar Görüntülendi -VİDEO-

Doğu Guta’yı ajanslar havadan görüntülerken yığılmış taşların arasındaki hayat'ta gün yüzüne çıktı.

İran destekli Esed Rejimi Şubat ayında başladığı Doğu Guta operasyonlarını neredeyse bitirdi. Kentte binlerce sivilin hayatını kaybetmesinden ve yaralanmasından sonra tam bir sessizlik hakim.

Almanya merkezli bir Rus televizyon kuruluşu tarafından havadan görüntülenen Doğu Guta’da bomba düşmemiş, mermi sıkılmamış tek bir noktanın kalmadığı görüldü.

Save The Children Ortadoğu Sözcüsü Alun Macdonald’ın ‘şu an Doğu Guta’da görüyor olduklarımız, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde gördüklerimizden kesinlikle daha öte’ ifadeleriyle tanımladığı kent, binlerce şehidini uğurladıktan sonra harabeye dönmüş durumda.

Avustralyalı yayın kurulu ABC, Doğu Guta hakkında bir program yaptı. ‘Zayıf bedenleri, parçalanmış cesetleriyle hastanenin soğuk betonlarına uzatılmış çocuklar’ Avustralyalı yayın kuruluşu için ‘sözün bittiği yer’ olmuş.

Birleşmiş Milletler Doğu Guta için ateşkes kararı alsa da İran ve Rusya, karara uymayarak kenti ağır bombardıman altında tutmaya devam etti.

İdlib merkezli Muhalifler aralarında iltilaflar yaşarken Doğu Guta’daki yaralıların binlere ulaşmasıyla sığınaklardaki Gutalı kadınlar savaş hatlarına gitmek zorunda kaldı.

Guta’lı Anneler dünyaya ‘Sonuna Kadar Savaşacağız, Peki Ey Mücahitler Siz Neyi Bekliyorsunuz’ diye seslenmişti.

Doğu Guta haftalarca bombalandıktan sonra Guta merkezli gruplar Rusya aracılığıyla yapılan anlaşmayla kenti boşaltmayı kabul ettiler.

Doğu Guta’da geriye taş yığınlarına sinmiş acının kokusu kaldı:

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder