Video Foto Galeri Yazarlar
26.6.2019 - Çarşamba

Doğu Ğuta’ya zehirli gaz saldırıları devam ediyor

Okunma: 1982
SURİYE 19 Ağustos 2017 23:06
Videoyu Aç Doğu Ğuta’ya zehirli gaz saldırıları devam ediyor

Dün Rusya ile dolaylı görüşmeler sonrasında Doğu Ğuta’daki muhalifler bir ateşkes anlaşmasına imza atmıştı.

Dün Rusya ile dolaylı görüşmeler sonrasında Doğu Ğuta’daki muhalifler bir ateşkes anlaşmasına imza atmıştı. Cenevre’de imzalanan anlaşmanın dün yerel saat ile 21:00 itibariyle yürürlüğe girmesi öngörülüyordu.

Ancak bu duyurunun ardından yerel saat ile 00:30 sularında Esed rejimi tarafından Doğu Ğuta’nın Côbar mahallesine zehirli gazlarla bir saldırı gerçekleştirildi.


Côbar mahallesine gerçekleştirilen saldırıdan çok sayıda muhalif etkilendi. Etkilenenler en yakın sağlık merkezinde tedavi altındı. Tedavi altına alınanlarda zehirli gazın etkisi ile boğulma, kusma, şiddetli ağrı ve baş dönmesi görüldü.

Côbar ve Ayn Terma eşiği

1 Mayıs tarihinden itibaren yerel kaynaklara göre en az 9 kere zehirli gaz saldırısına maruz kalan Côbar ve Ayn Terma mahalleleri Esed rejimi ve Rusya açısından Şam kent merkezini tamamen ele geçirmenin eşiği olarak görülüyor.


Diğer yandan Esed rejimi, Doğu Guta’nın güneydoğusunda yarımada şeklindeki Côbar’ı, güneybatısındaki Ayn Terma ve Zemelka’dan kopartarak tek başına kuşatmayı hedefliyor. Böylece rejimin yaklaşık 3 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta’daki kuşatma da daralmış olacak.

Şam’ın doğusunda, Cobar Mahallesi ile Ayn Terma ve Zemelka beldelerinin de içinde olduğu Doğu Guta bölgesi 5 yıldır rejimin kuşatması altında bulunuyor. Doğu Ğuta’da kuşatma altında yaklaşık 400 bin sivil yaşıyor.

Kaynak : Levent Kemal/medium.com

Haber var islah eder, haber var ifsad eder