Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Doğu Türkistan'da 5 milyon Müslüman işkence görüyor

Okunma: 2817
DOĞU TÜRKİSTAN 21 Ocak 2019 22:20
Videoyu Aç Doğu Türkistan'da 5 milyon Müslüman işkence görüyor

İşkenceleri korkunç boyuta taşıyan Çin yönetimi, yaklaşık 5 milyon Müslümana toplama kampında ağır işkencelerde bulunuyor.

KahveKitap

Doğu Türkistan Vakfı ve İsa Yusuf Alptekin Vakfı Mütevelli Üyesi Abdullah Oğuz, Millî Gazete’ye bölgedeki son durumu, Doğu Türkistan’da yaşanan işkenceleri anlattı.

“BİLGİ AKIŞI SAĞLAMAK İMKÂNSIZ”

Doğu Türkistan bizim için bilgi almanın çok zor olduğu bir yer. Çin bu izoleyi nasıl yapıyor?

Çin, kapalı bir rejim. Her bilgi korunuyor, Google bile çalışmıyor. İnternet, gazete, mesaj yasak. Bu yüzden bilgi akışı sağlamak imkânsız. Kuzey Kore’deki yasaklar epey konuşulmuştu, Çin bu yasaklarda Kuzey Kore’den daha yukarı bir seviyede. Bir de ekonomik anlamda iyi oldukları için program üretebiliyorlar. Mesela Çin’de mesaj uygulaması olarak WhatsApp kullanmak yasak, sadece kendi denetleyebildikleri WeChat kullanılıyor. Markette, sokakta her yerde denetleme var. Yolda yürürken polisler telefonunuz alıyor ve Çin’in ürettiği bir aparatı takıyorlar. Bu aparatla silinen verilere kadar bakıyorlar. İslami bir şey varsa, milli bir şey varsa tutuklanıyor. 

MÜSLÜMAN ÜLKELERE GİDİP GELENLERİ TOPLAMA KAMPINA ALDILAR

Xi Jinping kritik bir isim. Jinping’in gelişiyle neler oldu?

Evet. Genel sekreter olmasıyla Mao geleneklerine dönüldü. Çin iyice kapandı. Yavaş ve alttan bir şekilde dini hayat, milli kimlik yasaklanması devam etti. Ping, has adamlarından biri Doğu Türkistan’a gönderdi. Doğu Türkistanlıların pasaport alması yasaktır. 2016 yılında pasaport dağıtmaya başladılar. Almayanların evini arayıp pasaport teklif ettiler. Sonrasında Türkiye’ye, Suudi Arabistan’a ve diğer Müslüman ülkelere gidip gelenleri toplama kampına aldılar. Bu alınanların içerisinde benim halamın kızı da var. Türkiye’den döndükten sonra toplama kampına aldılar ve haber alınamıyor.

“DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM PARTİSİ, ÇİN’İN TUZAĞIDIR”

Bölgede, Doğu Türkistan İslam Partisi diye bir oluşum var. Bu oluşum için neler söylersiniz?

Başta söylediğimiz gibi Çin tuzak kuruyor. Bu parti de bir tuzaktır. Bir şehirden başka bir şehre gitmenin yasak olduğu, Müslüman mezar taşlarının ziftle boyandığı, İslami her şeyin yasaklandığı bölgede böyle bir partinin olacağına inanmıyorum. Mao 1956 yılında ‘Bizi eleştirin’ demişti. 1957 yılında eleştirenlerin hepsini tutukladı. Burada da aynı tuzak var. Çin, bölgede bazı kişilere yol veriyor. Bu kişiler bilmeden Çin’in ekmeğine yağ sürüyor.

“FARKINDALIK OLUŞMAYA BAŞLADI”

Sizce Türkiye’nin bu zulme bakışı ne durumda?

Önceden sosyal medyadan paylaşımlarla kalıyorduk. Ama biraz olsun çıkıp farkındalık oluşmaya başladı. Çeşitli seminerler, konferanslar düzenleniyor. Doğu Türkistan’daki zulme dikkat çekiliyor.

“BU KADAR AĞIR BİR ZULÜM VARKEN SES ÇIKARILMASI GEREK”

Hükümetin, ‘Çin’in toprak bütünlüğüne yönelen Doğu Türkistan’daki terör faaliyetlerini kınıyorum’ sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hükümetin ne yaptığını anlamıyorum. Kimse Çin’le ilişkileri koparın, Çin’i tanımayın demiyor. Ama bu kadar ağır bir zulüm varken ses çıkarılması gerek. Yani bu sessizliğin sebebi ekonomik ilişkiler olma ihtimali yok. Çünkü Çin ile aramızdaki dış ticaret açığı 2007-2017 yılları arasında Çin lehine 219 milyar dolar. Rakamlar böyleyken Çin’le ekonomik ilişkiden kaçmak gerek. En azından toplama kamplarına ses çıkarılması, somut adımların atılması gerek. 

“ÇİN SÜREKLİ TUZAK KURUYOR”

 Bilgiyle alakalı bir politika oluşturmuşlar. Doğu Türkistan’la alakalı politikaları neler?

Çin’in çoğu politikası tuzak kurmak üzerinedir, sürekli tuzak kuruyor. Mesela sosyal medyada Doğu Türkistan’da olduğu söylenen sahte fotoğrafları Çin servis eder. İnsanlar bu sahte fotoğrafları paylaşıp, fotoğraf popüler hale gelince açıklama yapıp ‘Sahte fotoğraflar paylaşıyorlar, yalan söylüyorlar’ der. Xi Jinping’in Komünist Parti genel sekreteri olmasından sonra bu tuzaklar arttı.

“TOPLAMA KAMPLARINDA ZORLA DOMUZ ETİ YEDİRİLİYOR”

Toplama kampları son günlerde çok konuşuluyor. Toplama kampları hakkında bir bilginiz var mı?

Şu an yaklaşık 5 milyon kişi toplama kampında. Kamplar hapishane gibi. Yüksek duvarlar, dikenli tel örgüler, gözetleme kuleleri. Ömer Bekali ağabey, Mihrigün Tursun abla, ismini veremeyeceğimiz Doğu Türkistanlı arkadaşlarımızın anlattığı şeyler var. Kamp içerisi 24 saat izleniyor, tuvaletlerde bile kamera var. Doğu Türkistanlılar uykusuz ve aç bırakılıyor. Küçük hücrelerde 30-40 kişi kalıyor. Ne olduğu belli olmayan ilaçlar veriliyor, iğneler yapılıyor. Cuma günleri zorla domuz eti yediriliyor. Hiçbir inancın olmadığı, sadece Çin Komünist Partisi’ne inancın olduğu söyletilmeye çalışıyor. Komünist marşları ve şarkıları zorla söyletiliyor, iyi söyleyene yemek veriliyor. Bu standart olanlar. Bir de işkenceler var. Kaplan sandalyesine oturtuyorlar. Bu sandalyede kımıldadığınız anda elektrik veriliyor.

“DOĞU TÜRKİSTANLI KIZLAR ZORLA ÇİNLİLERLE EVLENDİRİLİYOR”

Çin’in Müslüman’a zulmü bunlarla bitmiyor… Kamp dışında neler oluyor?

Ailesi kampta olan çocuklar yetimhanelerde Çinli olarak yetiştiriliyor. Din, millet yok, Çin kültürüyle yetiştiriliyor. Sözde ‘Kardeş Aile Projesi’ başlattılar. Her Doğu Türkistanlı aileye bir Komünist Parti üyesi veriliyor. İnsanları evlerinde de gözetlemek için bu yapılıyor. Bu üyeler rapor yazıyor ve bu rapora göre başınıza her şey gelebilir. Doğu Türkistanlı kızlar zorla Çinlilerle evlendiriliyor.

Kaynak : milligazete

Haber var islah eder, haber var ifsad eder