Video Foto Galeri Yazarlar
23.7.2019 - Salı

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KAZAK ÖĞRENCİLER DOMUZ ETİ YEMEYE ZORLAYAN ÇİN’E İSYAN ETTİ

Okunma: 2594
DOĞU TÜRKİSTAN 16 Aralık 2018 17:44
Videoyu Aç DOĞU TÜRKİSTAN’DA KAZAK ÖĞRENCİLER DOMUZ ETİ YEMEYE ZORLAYAN ÇİN’E İSYAN ETTİ

Çin İşgal yönetiminin Kazak Türklerinin çoğunluk olarak yaşadığı Altay İlinin Kaba İlçesindeki yatılı öğrenim gören öğrencilerin Okul idaresince verilen yemeklerde domuz eti kullanması ve Kazak öğrencilerin inançlarına göre haram olan Domuz eti ile pişirilen yemeği reddetmeleri üzerine 400 kişi olduğu bildirilen öğrencilerin tamamı tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldü!

KahveKitap


Olay üzerine Kaba İlçesinin Çin işgal yönetimince kuşatma altına alındığı ve ilçeye giriş çıkışların yasaklandığı de gelen haberler arasında. Kaba ilçesi sakinlerinden olduğu tahmin edilen  Atameken rumuzunu  kullanan  bir Kazak Türkünün Kazakistan’daki bir yakınına yazdığı konu ile ilgili mesajdan olayın Kazakistan’a ulaştiği bildirildi.  Mesajda kuşatma altında tutulan  Kaba İlçesi halkının  çok zor durumda bulundukları ve uluslar arası toplumun kendilerine yardım etmelerini talep ettikleri de mesajda yer alıyor

Kaba İlçesinden Kazakistan’a ulaştırılan yukarıdaki  telefon mesajinin Türkiye Türkçesine aktarımı şöyle ;

Doğu Türkistan’ın Altay İli. Kaba ilçesince yatılı olarak ve tamamen Çince öğrenim  ile Üniversite sınavlarına hazırlanan  (Çince Minkavhen  olarak adlandırılıyor. ) Kazak öğrencileri Okul idaresinin Okul Yemekhanesinde kendilerine domuz etinden yapılmış yemek çıkarılmasına itiraz ederek tepki gösterdiler. Okul yönetimi öğrencilerin tek bir kişi dahi dışarı çıkmasına müsaade etmeyip öğrencilerin tamamını belirsiz  ( Bilinmeyen ) bir yere götürdükleri bildiriliyor. Ayrıca Kaba ilçesine giriş ve çıkışları tamamen yasaklayan Çin işgal yönetimi 5 gündür İlçeyi yasak bölge haline getirmiş bulunuyor. İlçe’de yaşayan tutuuklanan Kazak öğrencilerin ailesi ve yakınlarının  öğrencilerin akibitlerinden çok endişe ettikleri ve  halkın çok zor durumda olup, uluslar arası toplumdan bu konuda kendilerine yardım edilmesini talep etmektedir.

Kaynak : UYHAM

Haber var islah eder, haber var ifsad eder