Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Doğu Türkistan'da Kurban Bayramı Çin'in Yeni Şantaj ve Tehditleri İle Başladı

Okunma: 3886
DOĞU TÜRKİSTAN 13 Eylül 2016 12:43
Videoyu Aç Doğu Türkistan'da Kurban Bayramı Çin'in Yeni Şantaj ve Tehditleri İle Başladı

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türkleri 2016 yılı Kurban bayramını Çin’in yeni model baskılar,zulümler ve yeni şantaj ve yeni tehditleri içinde kutlamaya çalışıyor. Etnik Han Çinlilerinin geleneksel Karpuz Bayramı ile aynı günlere rastlayan Kurban bayramı’nda Çin işgal yönetimi 7 günlük uzun bir tatil açıkladı.Bu yılki kurban bayramı arafesinde Çin yönet

 
UYGUR DEVLET MEMURLARI CAMİLERDE GÖREVLENDİRİLDİ.
 
Müslüman Uygur asıllı devlet Memurlarına bayram süresince çalıştırıldıkları ve onlara mesai yaptırıldığı belirtildi. Uygur asıllı Devlet memurları görev yaptıkları bölgedeki Mescit ve Merkezi Cami’lerde namaz kılan Müslümanlara nezaret etme ve bilgi toplam ve gerektiğinde müdahale etme ile  görevlendirildikleri açıklandı. Ayrıca,bu Memurların bir bölümünün çalıştıkları devlet dairelerinde Nöbekçi olarak  bırakıldıkları  de bildirildi.
 
Özgür Asya Radyosu muhabirlerinin telefonla ulaştıkları bazı bölge sakinleri Çin’in uygulamaları ile ilgili önemli bilgiler verdi.Radyo’ya konuşan Uygurların ifadeleri şöyle ;
Urumçi’de Bayram’da görevlendirilen bir Müslüman Uygur : Hükümetin emri ile Kurban Bayramı namazında bir cami’de görevlendirildim.Vazifem,Bayram namazı kılan Camaatı izlemek,gözetmek ve hakkında bilgi toplamaktır.Ayrıca,gerektiğinde madahale etme yetkim de vardır. Bayram namazından sonra Uygur Türklerinin geleneksel olarak yerine  getirdikleri kabir ziyaretlerini öğleden sonraya aldım. Namaz çıkışı toplu şekilde kabir ziyaretlerine izin verilmedi.Benim durumumda olan ve Urumçi’de görevli bütün devlet Memurları Bayram namazı için camilerde güvenlik ve istikrar Temini için  görevlendirilmiştir.Camilerde camaat çok  sıkı bir şekilde kontrol ve nezaret edilmektedir.
 
Gulca kenti’nde görevli bir Uygur Memur : Gulca dini işler idaresi Kurban Bayramının Çinlilerin geleneksel Karpuz bayramı ile birlikte kutlanacağını açıkladı. 09 Eylul Cuma günü İmam Cuma hutbesinde bu durumu özellikle açıkladı ve 7 günlük çifte bayram tatilinde Camaatın çok dikkatlı olmalarını güvenlik ve istikrarın korunması ve Milletlerin birlik  ve beraberliğine yönelik  olumsuz tutum,tavır ve eylemlerden uzak durmalarını,bu hususlara çok dikkat etmelerini de özellikle tembihledi.
 
Adını açıklamayan bir diğer Uygur : Hükümet Çinlilerin Karpuz Festivalı ile Müslüman Uygurların kurban bayramı kutlamaları için geçmiş yıllara göre daha sıkı ve ek güvenlik tedbirleri almış bulunur Biz Uygurlar için öncelikli ve önemli mesele güvenli ve huzur içinde bir hayat sürmektir.  Olağanüstü ve sıkı güvenlik önlemleri altında yaşamaya artık,alıştık.Başkaca yapacak bir şeyimiz yok ve kalmadı zaten.
 
Bir diğer Devlet Memuru Uygur : Memurlar ile Öğrencilerin bayram namazı kılmalarının yasaklandığına dair özel bir resmi belge yoktur.Yalnız,devlet Memurları ile öğrencilerin Cuma namazlarına gitmeleri yasaktır.Bu yasak, elbette ki Bayram namazlarını da kapsamaktadır.
 
Uzmanlar, İşgalcı Çin yönetiminin 21,yüzyılda Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı bu akıl almaz baskı,zulüm ve inanılmaz yasaklamaların Hitiler Almanyası’nın Yahudilere yaptığı etnik temelli ve ayırımcı uygulamalarının kat kat geçtiğini belirtiyorlar.Ayrıca, antisemitizmin yasaklandığı gibi uluslar arası toplumun harekete geçerek Çin’in bu faşist temelli uygulamalarını de Çin Semitizmi olarak kabuil etmelerini ve bu insanlık dışı uygulamaları de yasaklamaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
 
Kaynak : uyghurnet.org

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |