Video Foto Galeri Yazarlar
20.5.2019 - Pazartesi

Doğu Türkistan'da orucu yasaklayan Çin, Türkiye'de iftar verdi

Okunma: 4141
DOĞU TÜRKİSTAN 5 Haziran 2018 12:36
Videoyu Aç Doğu Türkistan'da orucu yasaklayan Çin, Türkiye'de iftar verdi

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkistanlı bazı öğrencilere iftar verildiği gerekçesiyle yaptıkları protesto gösterisinde Doğu Türkistan'da 35 milyon Türk'ün oruç tutmasını yasaklamaya çalıştığını dile getirdi

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Türkistanlı bazı öğrencilere iftar verildiği gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlendi.

Beşiktaş İskelesi yanında ellerinde Türkistan ve Türkiye bayraklarıyla toplanan grup, "Çin Doğu Türkistan'da orucu yasaklıyor, Türkiye'de iftar veriyor" yazılı pankart açıp Çin aleyhinde bir süre slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, Çin'in, Doğu Türkistan'da 35 milyon Türk'ün oruç tutmasını yasaklamaya çalıştığını dile getirerek, "Çin, dünyanın gözünü boyayarak, ikiyüzlü politikalarıyla, Türkiye'de Türk milletini kandırmak için 400 Uygur öğrenciye iftar veriyor. Biz bunu şiddetle kınıyoruz." dedi.

Bir milyon Türkistanlının Çin yönetimi tarafından kamplara alındığını ve birçoğunun katledildiğini söyleyen Tümtürk, "Aynı Çin, Doğu Türkistanlı öğrencileri tehditle iftar yemeğine davet etmiş durumda ve yarın basında Çin yönetiminin Türkistanlılara yönelik olumlu tutumundan bahsedecekler. Çin bizi ne zamana kadar kandıracak?" ifadelerini kullandı.

Gruptakiler, protestonun ardından ezanın okunmasıyla kurdukları yer sofralarında iftar yaptı.

Yaklaşık olarak 2014 yılında Çin yönetiminin yayınladığı bildiri ile Doğu Türkistan bölgelerinde oruç yasaklanmıştı. 2014 yılında oruçluları bulmak için Komünist parti halka bedava yemek dağıtarak oruçlu olup olmadığını tespit etmeye çalışıyordu.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder