Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Donald Trump: Suriye'ye saldırı emri verdim

Okunma: 2305
SURİYE 14 Nisan 2018 04:55
Videoyu Aç Donald Trump: Suriye'ye saldırı emri verdim

ABD Başkanı Donald Trump basın toplantısı düzenleyerek, Suriye'ye saldırı kararı aldıklarını bildirdi. Başkan Trump, ABD, İngiltere ve Fransa güçlerinin Suriye'deki hedefleri vurmaya başladığını ifade etti.

Trump yaptığı açıklamada İngiltere ve Fransa ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda Suriye kimyasal silah kullanımını durdurana kadar müdahalede bulunacaklarını söyledi. Ayrıca Suriye'ye destek veren Rusya ve İran'a da uyarıda bulundu.

AFT: ŞAM'DA PATLAMA SESLERİ VAR

AFT'nin iddiasına göre Suriye'nin başkenti Şam yakınlarından patlama sesleri geldiği belirtildi.

Suriye devlet televizyonu: Şam ve çevresi Tomehawk füzeleri ile vuruluyor. Hava saldırılarına uçaksavar füzeler ile karşılık veriliyor.

İNGİLTERE: KARAR KOLAY OLMADI

İngiltere Başbakanı Theresa May, yaptığı açıklamada saldırı kararı almanın çok kolay olmadığını belirtti. May: Kimyasal silah kullanımının normalleşmesine izin veremeyiz. Saldırı bölgedeki tansiyonu yükseltmeye yönelik değil.

-----------------------------------

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'nin Duma'daki kimyasal saldırı sonrası Esad rejimine yönelik başlatığı operasyon 40 dakika sürdü. ABD Başkanı Trump, "Saldırı emri verdim" derken Fransa, "Kırmızı çizgi aşılmıştı" diye konuştu. Rusya'dan ise sert tepki geldi. Rusya'nın ABD Büyükelçisi Antanov 'Suriye'ye saldırı sonuçsuz kalmayacak' derken Parlamentonun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi Başkanı Şerin ise, "Rusya bu yaşananları saldırganlık eylemi olarak görmektedir' yorumunu yaptı. Rus Dışişleri de "Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı" açıklamasında bulundu.

09.40

Avrupa Birliği: Suriye'deki trajedi daha fazla devam edemez. Müttefiklerle operasyonu destekliyoruz.

08.55

Rusya Savunma Bakanlığı: ABD ve müttefiklerinin güdümlü füzelerinden hiçbiri RusyaHava Savunma Birliğinin sorumluluğu altında olan Tartus ve Hmeymim'de bulunan üslere isabet etmedi.

08.50

İran Dışişleri Bakanlığı: Saldırıyı sert bir dille kınıyoruz. Ciddi sonuçlar doğuracak

08.40

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada "Bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz. Operasyon tüm insanlığın vicdanına tercüman olmuştur" ifadelerinde bulunuldu.

08.35

BM Genel Sekreteri Guterres: "Tüm üye devletlere böyle tehlikeli bir durumda itidal göstermesi, gerginliği tırmandıracak ve Suriye halkının ıstırabını daha da kötüleştirecek herhangi bir eylemden kaçınma çağrısı yapıyorum"

08.00

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Bu saldırı rejimin Suriye halkına tekrar kimyasal saldırı düzenleme gücünü zayıflatacaktır.

05.10

Rusya’dan Suriye’ye başlatılan operasyona ilişkin yapılan açıklamada, ABD’nin uluslararası kuralları ihlal ettiği bildirildi. Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Şerin, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD tüm uluslararası kuralları ihlal etti" dedi.

Kaynak : Yeni Şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder