Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Dünya Sağlık Örgütü acil durum komitesi Ebola salgını için toplanacak

Okunma: 333
DÜNYA 13 Haziran 2019 13:13
Videoyu Aç Dünya Sağlık Örgütü acil durum komitesi Ebola salgını için toplanacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika’da binlerce kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınının Uganda’ya sıçramasının ardından, acil durum komitesini cuma günü Cenevre'de toplantıya çağırdı.

KahveKitap

Salgının başlamasından bu yana 3. kez toplanacak olan bağımsız uzmanlardan oluşan komite, cuma günkü toplantının ardından, Ebola salgını için kamu sağlığını koruma adına uluslararası acil durum ilan edilip edilmemesine karar verecek.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ağustos ayında çıkan ve hastalığa yakalanan 2 bin 62 kişiden bin 390 kişinin ölümüne yol açan bu salgın, son olarak Uganda'ya sıçradı.


DSÖ yaptığı açıklamada, Uganda’da şu ana kadar 3 Ebola vakasının tespit edildiğini, hastalığa yakalanan 5 yaşındaki bir çocuğun tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

DSÖ, hayatını kaybeden çocuğun 9 Haziran’da ailesiyle birlikte Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden giriş yaptığını, hastalığı tespit edilir edilmez tedavi altına alındığını ancak kurtarılamadığını belirtti.

Öte yandan, Uganda Sağlık Bakanlığı, hastalığın ülkeye girmesinin ardından özel çalışma birimi oluşturdu.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te ilk olarak Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017'de görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder