Video Foto Galeri Yazarlar
20.11.2017 - Pazartesi

Duterte'den Obama'ya çok ağır hakaret

Okunma: 4513
GÜNDEM 6 Eylül 2016 11:09
Videoyu Aç Duterte'den Obama'ya çok ağır hakaret

Yarın Laos'ta gerçekleşcek ASEAN zirvesi öncesi Filipinlerin uyuşturucu kaçakçılarına savaş açan lideri Duterte Obama hakkında ".............." ifadesini kullandı.

Güneydoğu Asya ülkesi Laos'ta düzenlenecek ASEAN zirvesi öncesi Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin Obama çıkışı bu yılki zirvenin hareketli geçeceğinin ilk işareti oldu. Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği 2016 Liderler Zirvesi'ne ABD, Hindistan, Çin, Japonya, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerin liderlerinin katılması bekleniyor. Yarınki zirveye katılmak için Laos'a giderken uçakta gazetecilerin sorularına cevap veren Duterte, ABD Başkanı Barack Obama için çok ağır ifadeler kullandı. Duterte, Obama için 'son of whore', 'fahişenin oğlu- sürtüğün oğlu' ifadesini kullandı. (bu ifadeyi haber metninde kullandığımız için özür diliyoruz; sadece ne dediğinin anlaşılması için kullandık)

Haziran ayında göreve gelmesinden bu yana geçen iki ay içinde 2 bin 400 uyuşturucu kaçakçısının öldürüldüğü Filipinler'de uyuşturucu kaçakçıları ile ilgili davranışları için ABD tarafından Duterte'ye uyarı yapılması bekleniyordu.

Çin'in Hangzhou şehrinde gerçekleşen G20 zirvesinde oturum aralarında Filipinler ile ilgili görüş bildiren Obama, Washington yönetiminin Filipinler için uyuşturucu ticaretinini önemli bir sorun olduğunun farkında olduklarını söyledi. "Ancak uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele konusunda Duterte hükümetinin uyguladığı politika konusunda kaygılarımız var" diyen Obama "Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelenin nasıl yapılacağı konusu hepimiz için ciddi bir şeydir. Bunu doğru şekilde yapmak gerekir" dedi.

Duterte ise Filipinler'de yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığını ülkeden tamemen temizleyene kadar ülkeyi kan gölüne çeviremeye devam edeceğini açıkladı. Duterte, "Ülkedeki son uyuşturucu üreticisi öldürülene dek bizim mücadelemiz devam edecek Bunun kökü kazınana kadar daha çok kişi ölecek" dedi.

"SÜRTÜĞÜN OĞLU"

Obama'nın sözleri kendisine hatırlatılan Duterte,"Kimsenin benim davranışlarımı gözlemlemesi umurumda değil. (Obama için) Bana saygılı ol sürtüğün oğlu. Bana sorular ve ifadeler göndermeyin. O forumda size lanet edeceğim" dedi. 

"İnsan hakları konusunda Obama'dan laf dinlemeyeceğini' söyleyen Duterte, ABD'li başkana hakaret etti. Obama'nın soru sorduğu durumda 'domuzlar gibi çamurda yuvarlanacaklarını' söyledi.

Filipinler lideri Duterte, uyuşturucu ticaretine karşı giriştiği savaşta "yasal sınırlar içerisinde" kaldığını iddia ederek, "Çocuk mu öldürdüm? Esad ya da diğer idiotlar gibi bomba mı attım?" diyerek kendini savundu.

Zirve 8 Eylül'e kadar sürecek.
 

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder