Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Ebu Abdullah Şami’den Tahrir Eş Şam Askerlerine Nasihat

Okunma: 4798
SURİYE 20 Mayıs 2017 11:20
Videoyu Aç Ebu Abdullah Şami’den Tahrir Eş Şam Askerlerine Nasihat

Heyet Tahrir Eş Şam liderlerinden Ebu Abdullah Şami’nin birkaç gün önce ilan edilen konuşması yayınlandı. Yazı ‘Heyet Tahrir Eş Şam Askerlerine Nasihat’ başlığını taşıyor.

Tahrir Eş Şam’ın Nusret Cephesinin bir devamı olmadığının altı çizilen yazıda Ehli Sünnet’in çatı grubu olarak tarif edilen Tahrir Eş Şam’ın bileşenlerindeki diğer grupların da devamı olmadığı ifade edildi.

Ebu Abdullah Şami Tahrir Eş Şam’ın tek seslilik yerine farklı görüşleri bir araya getirme yolunu tercih ettiğini belirterek amaçlarının rejimin devrilmesi ve İslami Yönetimin getirilmesi olduğunu söyledi.

Yöntemlerinin cihat olduğunu vurgulayan Tahrir Eş Şam lideri, hedeflerinin Nusayrilerin, Müslümanların dinlerine, ırzlarına, canlarına ve mallarına yönelik saldırılarının sonunu getirmek olduğunu bildirdi.

Tahrir Eş Şam’ın manifestosu olarak değerlendirilebilecek yazıda Ebu Abdullah Şami, hükumetlerle ilişkiler geliştirebileceklerini fakat onların kontrollerine girmeyeceklerini kaydetti.

Suriye’de Rejime karşı savaşan bazı bireylerin açık bir şekilde günah işlediğini söyleyen Ebu Abdullah Şami, söz konusu kişilerin dışlanmaması bunun yerine davet edilmesi gerektiğini belirtti.

Ebu Abdullah Şami’nin üzerinde durduğu savlar aslında El Kaide liderliği tarafından on yıllardır anlatılagelen metodolojinin Suriye’ye uyarlanmış hali olarak görülebilir.

El Kaide Kadısı Ebu Yahya El Libinin ‘Mektuplardaki Noktalar’ başlıklı video mesajında Haçlıların cihat yanlılarını halktan ve diğer İslami hareketlerden izole etmeye çalıştığını belirttikten sonra bundan kaçınarak El Kaide dışındaki grup ve bireylerle yakınlaşma tavsiyeleri buna örnek gösterilebilir.

Bir diğer örnek olarak da Nasir El Vuhayşi’nin  İslami Mağrib El Kaidesi Lideri Ebu Musab AbdulVedud’a yazdığı mektup gösterilebilir. El Kaide Lideri Vuhayşi, mektubunda halktan tüm Müslümanların bir çatı altında toplanmasının önemine değinmesi sayılabilir.

Ebu Abdullah Şami sözlerini, Selahaddin Eyyubi, İbni Teymiyye ve İzz bin Abdusselam’dan örnekler vererek sonlandırdı. Ebu Abdullah Şami, söz konusu lider ve alimlerin Eşari, Sufi ve günahkar olan Müslümanlarla bir bayrak altında savaştığını hatırlattı

Kaynak : Asyanin sesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |