Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Efsane Komutan Hattab röportajı

Okunma: 10153
KAFKASYA 2 Aralık 2014 10:50
Videoyu Aç  Efsane Komutan Hattab röportajı

2000 yılında Kafkasya'nın yüksek dağlarında efsanevi komutan Hattab ile yapılan röportajı, okurlar için tercüme ettik.

1994 yılında başlayan ve halen devam eden Çeçenistan merkezli savaş; iki ismin tüm dünya tarafından tanınmasına sebep oldu. Bu iki isim: Şamil Basayev ve Hattab.

1970 yılında Suudi Arabisan'da doğan Hattab, genç yaşında Afganistan'da Ruslara karşı yapılan savaşa katıldı. Abdullah Azzam, Usame bin Ladin ve Eymen ez Zevahiri'nin kurmuş olduğu "küresel cihad" hareketini o yıllarda benimseyen Hattab, bir grup arkadaşını yanına alarak Çeçenistan'a gitti. İlk yıllarda milliyetçi bir çizgiye sahip olan Çeçen Savaşı, Hattab ve arkadaşaları sayesinde küresel cihad hareketine dahil oldu. Bu dönüşüm 2007 yılında Kafkasya İslam Emirliği'nin kurulmasına kadar devam etti. 

Hatab'ın 1. ve 2. Çeçen savaşlarında göstermiş olduğu savaş becerileri; onu tüm dünyada tanınır biri haline gitirdi. Bir çok Müslüman Hattab'a seyfulislam(İslam'ın kılıcı) lakabını layık gördü.

2000 yılının Ağustos ayında BBC ekibi; Kafkasya'nın yüksek dağlarına giderek komutan Hattab ve Çeçen direnişinin önemli isimlerinden Hamzat Glelaev ile bir röportaj yaptılar. Hattab bu röportajdan 7 ay sonra 19 Mart 2002 günü zehirli bir mektup ile suikaste uğrayarak hayatını kaybetti. Son 15 yılını ailesinden uzak, savaş meydanlarında geçiren ve defalarca yaralanan Hattab, İslam dünyası için hiç unutulmayacak isimler arasında yerini aldı.

Röportajda konuşan Hamzat ve Hattab; Çeçen savaşının ve savaşa katılan mücahidlerin, dünyaya yanlış tanıtıldığına vurgu yapıyorlar. Her ikisi de, kim olduklarını ve ne için savaştıklarını açıklamaya çalışıyorlar.

Kafkasya İslam Emirliği'nin şuanki yapısı ve lider kadrosu hakkında daha fazla bilgi için bu linki tıklayın: Kafkasya İslam Emirliği

2000 yılında yapılan bu röportajı, Türkçe alt yazılı olarak okurlarımıza sunuyoruz:Komutan Hattab'ın Çeçenistan savaşı sırasında çekilmiş bazı görüntüleri:

Kaynak : inca news

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |