Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

Egzersiz Felce İyi Geliyor

Okunma: 856
DÜNYA 23 Eylül 2018 12:36
Videoyu Aç Egzersiz Felce İyi Geliyor

Araştırmacılar, egzersiz yapmakla felç şiddetinin azalması arasındaki olumlu ilişkiye dikkat çekiyorlar

Yapılan egzersizlerin, ağır felç geçirme riskini ve felç geçirilse bile zararlarının daha da hafif bir şekilde atlatılmasına etki de bulunduğu araştırmacılar tarafından ortaya konuldu.

Çin haber ajansı Şinhua'da yer alan habere göre, bir araştırma sonucunda, egzersiz  yapan kişilerde felç durumu görülmesi halinde, orta veya ağır şiddetli bir inme yerine hafif şiddetli bir inme geçirme olasılığının iki kat daha fazla olduğu bildirildi.

İsveç'te felç geçiren kişilere ait kayıtlar esas alınarak ortalama 73 yaşındaki 925 kişiyi inceleyen araştırmacılar, fiziksel olarak aktif olan kişilerin olmayanlara nazaran ağır felç geçirme risklerinin daha az olduğunu açıkladılar.

Araştırmacılar, felç geçirmeden önce hafif ve orta derecede fiziksel aktivitede bulunan kişilerin egzersiz yapmayanlarla kıyaslandığında, orta veya ağır şiddetli bir inme yerine hafif şiddetli bir inme geçirme olasılığının iki kat fazla olduğunu vurguladılar.

Hafif fiziksel aktivite haftada en az dört saat yürüyüş, orta derecede fiziksel aktivite ise yüzme, tempolu yürüyüş ya da haftada iki ya da üç saat koşma gibi daha yoğun egzersizler olarak belirtildi.

Çalışmanın yazarı, Göteborg Üniversitesinden Katharina S. Sunnerhagen, "Egzersiz, sağlığa birçok açıdan fayda sağlarken, araştırmalarımız, her hafta küçük bir fiziksel aktivite yapmanın bile, muhtemelen felç şiddetini azaltarak büyük bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi." ifadelerini kullandı.

Sunnerhagen, yürütülen çalışmanın bulgularının, fiziksel aktivitenin beyinde koruyucu bir etkisi olabileceğine ilişkin giderek artan kanıtlara katkı sağladığını belirtti.

Araştırmanın sonuçları "Neurology" dergisinde yer alıyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder