Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

El Kaide, Molla Fazlullah Hakkındaki Haberi Doğruladı

Okunma: 3455
GÜNDEM 19 Haziran 2018 16:40
Videoyu Aç El Kaide, Molla Fazlullah Hakkındaki Haberi Doğruladı

Hint Yarımadasındaki El Kaide grubu, Tahriki Taliban Pakistan grubunun lideri Molla Fazlullah’ın hayatını kaybettiği yönündeki haberleri doğruladı.

NisaButikAdana

El Kaide’nin Hindistan, Pakistan, Bangladeş’teki üyelerini içeren çatı örgüt, Urduca yayınladığı ‘Nawai Afghan Jihad’ adlı derginin yeni sayısı yayınlandı.

‘Nawai Afghan Jihad’ dergisinin yeni sayısında Molla Fazlullah’ın ABD hava saldırısıyla öldürüldüğü belirtildi.

SWAT vadisinin cihat yanlıları tarafından ele geçirilişinde büyük rol üstlenen Molla Fazlullah, Pakistan’ın en çok arananlar listesindeydi.

Molla Fazlullah’ın annesi ve kardeşi de Pakistan istihbaratı tarafından sorguda öldürülmüştü. Tahriki Taliban Pakistan grubu liderinin oğlu yakın geçmişte Pakistan hava saldırısında hayatını kaybederken diğer oğlu da Pakistan Ordusunun kara harekatında katledildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı Üst Düzey Yetkilisi, geçtiğimiz günlerde Tahriki Taliban Pakistan grubunun lideri Molla Fazlullah’ın Amerika Birleşik Devletleri ABD hava saldırısında öldürüldüğünü duyurmuştu.

NATO öncülüğündeki Afganistan Kararlılık Destek Misyonu Üst Düzey Yetkilisi de Molla Fazlullah’ın öldürüldüğü yönündeki haberleri doğruladı.

ABD Ordusunun Washington’dan yaptığı açıklamada Pakistan sınırındaki Koner’de üst düzey bir cihat komutanının hedef alındığı açıklanmıştı.

Reuters’in ismini açıklamadığı bir ordu yetkilisine dayandırdığı haberinde söz konusu komutanın Molla Fazlullah olduğu yönündeki değerlendirmeye yer verildi.

Reuters, Molla Fazlullah’ın ölümünün gerilen ABD Pakistan ilişkilerine iyi geleceğini yazdı.

Pakistan merkezli Tahriki Taliban Pakistan grubu, Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketinden farklı bir grup.

Tahriki Taliban Pakistan grubunun lideri Molla Fazlullah, Pakistan’ın en çok arananlar listesinin başında yer alıyordu.

SWAT Vadisinin Taliban kontrolüne geçmesinde büyük rol oynayan cihat komutanı, çok sayıda operasyonun planlayıcısı ve yöneticisi olarak kabul ediliyor.

Molla Fazlullah, 2013 yılında öldürülen Hekimullah Mesud’dan sonra grubun liderliğine getirilmişti.

‘Nawai Afghan Jihad’ dergisini buradan indirebilirsiniz.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana