Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

El Kaide’den ‘Mücahitler Arasında Sulh İçin İlim Ehlinin Girişimi’ne Destek

Okunma: 2112
SURİYE 30 Ekim 2017 10:23
Videoyu Aç El Kaide’den ‘Mücahitler Arasında Sulh İçin İlim Ehlinin Girişimi’ne Destek

Aralarında Ebu Muhammed El Makdisi, Ebu’l Fadl El Hadduşi, Ebu Abdullah El Haşimi, Ebu Abdurrahman El Mekki, Ebu Mahir El Melahim, Ebu Huzeyfe El Sudani ve Ebu Mahmud Nail Mesran’ın da bulunduğu bir grup ilim adamı, Suriye’deki Sünni Muhaliflerin iç çatışmalarını bitirmek için yeni bir girişim başlattı.

KahveKitap

‘Mücahitler Arasında Sulh İçin İlim Ehlinin Girişimi’ başlıklı açıklamada girişimin tüm ilim ehline ve bunu kabul eden veya destekleyen herkese açık olduğu belirtimişti.

Açıklamada ayrıca ‘Suriye’deki tüm gruplara aralarındaki çıkmazları ve ihtilaflı meseleleri söz konusu bu alimlere götürmeye davet ediyoruz; özellikle de Heyet Tahrir Eş Şam, Ceyş Ahraruş Şam ve Şam’daki El Kaide’ye bağlı kardeşleri ve Şeriatla hükmetme kararlılığında olanları davet ediyoruz’ denildi.

‘Mücahitler Arasında Sulh İçin İlim Ehlinin Girişimi’ başlıklı açıklamanın ardından İslami Mağrib’teki El Kaide resmi bir beyan yayınlayarak desteklerini açıklamıştı.

‘Mücahitler Arasında Sulh İçin İlim Ehlinin Girişimi’ başlıklı açıklamaya bir destek de Mali’den geldi. Mali El Kaidesi olarak ta bilinen ‘İslam’a ve Müslümanlara Yardım Cemaati’ Suriye’deki grupların iç savaşa son vererek yakınlaşmasını desteklediklerini açıkladı.

Dr. Eymen Ez Zevahiri de ‘Fitne Kalmayıncaya Dek Sizinle Savaşacağız’ başlıklı son konuşmasında El Kaide’nin Suriye savaşına zarar vermediğini aksine fayda sağladığını savunmuştu:

“Bu (Suriye’de) Amerika’yı kışkırtan El Kaide midir? El Kaide, Allah’ın fazlı ve minnetiyle Şam’daki insanımızın cihadına ilk günden beri bir yardım eli uzatarak ve Ribat ve Cihadın Şamı’ndaki tüm Mücahitlere kalbini açarak tam destek sundu. Faziletli Şeyh Ebu Halid Suri’yi (rahimehullah) Şam’da çıkan en büyük problemleri çözmesi için temsilcisi seçen El Kaide idi. Onun (El Kaide’nin) çıkarılmasını gerektiren bu mudur? Yoksa Amerika ve hizmetkarları mı böyle istiyor?

Şam’daki ehlimiz, kardeşlerimiz ve sevdiklerimiz! Müminlerin toplanma ve kale diyarındaki Müslüman Ümmetimiz! Ey Beytil Makdis’in çevresine yaklaşanlar! Ey tarihi şaşırtan muazzam fedakarlıklar ve en büyük  kahramanlıkları gösterenler! Bizim sizinle ilgili duruşumuz ne siyasetle ne de duygularla belirlenmiyor; bu temeli Şeriatta yer alan itikadi bir duruştur. Siz bizim dinde ve cihatta kardeşlerimizsiniz, siz tağutlara karşı direnen ve uluslararası şeytani ittifaka karşı ayaklanan kimselersiniz. Biz, sizin feda ettiğiniz bu muazzam fedakarlıkların ve akıttığın saf kanlarınızın siyasi oyunlar ve desiselerşe heba edilmesinden korkuyoruz. Daha önce liderlik siyasi denge faaliyetlerinin bataklığına battığında ve kendi sınırlı çıkarları öncelendiğinde ne fedakarlıkların heba edildiğini gördük. İslam Emirliğinin kurulmasından önce, Rusların çekilmesinin ardından Afgan cihadının kaderini ve Yemen, Mısır ve Tunus’daki devrimlerin acı sonunu gördük.

Allah’ın Subhanehu ve Teala hiç kimseyi ayırt etmeyen sünnetleri vardır; o halde birleşin ve birbirinizle uyum içinde çalışın. Birbirinizle iletişim ve bağ kurun ve tüm İslam beldelerindeki Müslüman kardeşlerinize yardım eli uzatın. Bu zaferin en kesin yoludur.”

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder