Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

El-Kaide'den yemende hükümet güçlerine operasyon

Okunma: 3691
ÖZEL HABER 29 Haziran 2017 11:49
Videoyu Aç El-Kaide'den yemende hükümet güçlerine operasyon

Yemen Hadramavt bölgesine ordu noktalarına El-Kaide operasyon düzenledi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Yemen'de hükümet ve husiler arasında çatışmalar şiddetlenirken, sivil ölümlerin çoğalması, bölgedeki kıtlık ve yoksulluk giderek artıyor.

Yemen'in Taiz kentine 27 haziran'da Suud jetleri tarafından düzenlenen hava saldırılarında en az 8 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

El Kaide sahil kentlerinin kontrolünü elinde tutarken, aktif olarak hükümetle yada husilerle savaşmıyor, fakat sürekli olarak ABD komandolarının operasyonlarına ve bombardımanlarına maruz kalıyor. Geçtiğimiz aylardada ABD komandolar El-Kaide kampına hava indirme operasyonu yapmış, operasyon başarısızlıkla sonuçlanıp aktif bir direniş karşısında bölgede sıkışan ABD komandolarının yardımına sivilleri bombardımana tutan savaş uçakları yetişmişti.

El-Kaide faal olarak Yemen'in %30luk kısmında hakimiyetini devam ettirirken, şuana kadar aktif olarak iç savaşa katılmamış ve sadece davetle elinde bulunduğu yerleri kontrol altına aldığı aktarılıyor.

 Yemen’de Suudi destekli meşru hükümet Taiz’de Husilerle geçiçi ateşkes ilan edildikten sonra geçtiğimiz yıl nisan 2016'da El Kaide’yle hükümet yanlıları çatışmaya başlamış ve El Kaide kontrolündeki Mukalla şehrine girmişlerdi.

El Kaide ordu'nun kendi bölgelerine operasyonlarına karşılık Hadramavt bölgesinde kontrol noktalarına saldırı gerçekleştirdi. Saldırılarda 3 yemen askeri öldü.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |