Video Foto Galeri Yazarlar
18.3.2018 - Pazar

El Kaide Pakistan’a Geri Dönüyor

Okunma: 3091
İSLAM DÜNYASI 25 Ağustos 2017 18:23
Videoyu Aç El Kaide Pakistan’a Geri Dönüyor

Middle East Institute ‘El Kaide’nin Pakistan’a Dönüşü’ başlıklı bir makale yayınladı.

Middle East Institute ‘El Kaide’nin Pakistan’a Dönüşü’ başlıklı bir makale yayınladı. Brüksel’deki  Vrije University Brussels (VUB) Üniversitesinde Terörizm Araştırmaları alanında doktora yapan Farhan Zahid tarafından kaleme alınan yazı Ortadoğu Enstitüsü’ne ait Üniversite web-sayfası aracılığıyla paylaşıldı.

Suriye ve Irak’tan dönen cihat yanlılarının Pakistan’da yeniden toparlandığı belirtilen makalede Haziran ayında kurulan Cemaatu Ensar Eş Şeria Pakistan grubunun kadim cihat yanlılarını saflarında birleştirdiği ifade edildi.

Cemaatu Ensar Eş Şeria Pakistan şu ana dek Pakistan’da beş  saldırı düzenledi. Saldırılardan dördü Karaçi’de biri ise Belucistan’da gerçekleştirildi.

22 Haziran’da Karaçi’de düzenlenen saldırıda bırakılan broşürler Cemaatu Ensar Eş Şeria Pakistan’ın amacının El Kaide’yi Pakistan’da yeniden diriltmek olduğunu ortaya koymuştu.

Ahmed Faruk’un gayretleriyle bir araya gelen cihat gruplarının El Kaide amaçlarına hizmet ettiğini söyleyen Dr. Farhan Zahid, grupların birleşmesinde Afganistan savaşının rol oynadığı görüşünde.

El Kaide’nin Pakistan’da zayıflamasına Atiyetullah El Libi, Adam Gadham (Azzam Amriki), İlyas Keşmiri ve diğer bazı stratejistlerinin ABD tarafından drone saldırılarıyla öldürülmesini gösteren makale, Hekimullah Meshud’un hayatını kaybetmesinin ardından Tahriki Taliban’da yaşanan ayrılıklara da işaret ediyor.

Suriye ve Irak savaşında umduğunu bulamayan cihat yanlılarının Pakistan’da yeniden yapılanmaya gittiğini belirten Dr. Zahid, Tahriki Taliban Pakistan ve Leşkeri Cengvi’yi örnek olarak gösterdi.

Dr. Farhan Zahid’in Middle East Institute’de yayınlanan makalesinde bir iddia daha var ki ispatlanmaya şiddetle ihtiyaç duyuyor. Dr. Zahid’e göre Suriye ve Irak’tan dönen IŞİD’liler, Pakistan’da Cemaatu Ensar El Şeria Pakistan grubuna giriyor.

“Mükerrer askeri operasyonlara, drone saldırılarına ve sıkı uygulanan kanunlara rağmen El Kaide ve Pakistan’daki bağlantılı grupların üst düzey komutası bazı kilit liderleri korumayı başardı” denilen akademik makalede Seyf El Adl’dan söz edildi.

Horasan’daki IŞİD’e katılımın ardından Dr. Zevahiri’nin ‘bekle-gör’ stratejisini takip ettiğini savunan Dr. Zahid, Zevahiri’nin IŞİD fenomeninin uzun sürmeyeceğini anladığını öne sürdü.

Hint Yarımadasındaki El Kaide’nin kuruluşunun IŞİD’e karşı geliştirilen bir taktik olduğuna dikkat çekilen yazıda Cemaatu Ensar El Şeria ile El Kaide’nin Pakistan’da yeniden hayat bulmasının amaçlandığı belirtildi.

Cemaatu Ensar El Şeria’nin Hint Yarımadasındaki El Kaide’den daha aktif ve daha eğitimli kadroya sahip olduğu belirtilen yazı, El Kaide’nin Pakistan’a dönme kararlığına yapılan vurguyla son buldu.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder