Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

El Şebab, Bir Kez Daha “Kara Şahin’i Düşürdü

Okunma: 3133
İSLAM DÜNYASI 22 Temmuz 2017 22:30
Videoyu Aç El Şebab, Bir Kez Daha “Kara Şahin’i Düşürdü

El Kaide’nin Doğu Afrika kolu El Şebab Hareketi, güney Somali’de yer alan kıyı kenti Kismayo’nun 30 kilometre kuzeyindeki Cadud kasabasında giriştiği şiddetli çatışmalardan sonra ABD ve müttefiklerini bölgeden çekilmek zorunda bıraktı.

Yerel kaynakların çok şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdiği Bulu Cadud kasabasında El Şebab üyelerinin direnişinin ardından Amerikalı, Kenyalı ve Etiyopyalı Koalisyon Güçlerinin bölgedeki askerlerini geri çektiği belirtildi.

Shadet Haber Ajansı, Koalisyon Güçlerinin iki gün boyunca devam eden yoğun havan saldırıları ve baskın operasyonlarının ardından çekilmek zorunda kaldığını ifade etti.

Amerikalı, Kenyalı ve Etiyopyalı askerlerden oluşan Koalisyon Güçlerinin çekilmesinin ardından stratejik öneme sahip Bulu Cadud bölgesinin kontrolü yeniden El Şebab Hareketinde.

Koalisyon Güçleri geçtiğimiz Pazar Kismayo kentindeki El Şebab kontrolünde bulunan bölgelere ilerlemeye çalışmış o günden bu yana şiddetli saldırılar, pusu operasyonları ve bombardımanla karşılaşmıştı.

İlerlemeye çalışan askeri konvoylara yönelik düzenlenen cihat saldırılarında çok sayıda araç tahrip edilirken onlarca Koalisyon askeri de öldürüldü ve/veya yaralandı.

ABD 1995 yılında Somali’de 19 askerini kaybetmiş ve ünlü ‘kara şahin düştü’ temasına konu olmuştu. Trump Yönetiminin El Şebab Hareketine yönelik operasyonel gücün artırılması yönündeki kararından 5 hafta sonra ABD Afrika ülkesindeki ilk kaybını vermişti.

El Kaide’nin doğu Afrika kolu, aralarında Fransız ve Etiyopyalıların da bulunduğu yabancı güçlere yönelik etkin operasyonlarıyla tanınıyor. ABD, 1995 yılında cihat yanlılarına karşı tutunamamış ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder