Video Foto Galeri Yazarlar
18.3.2018 - Pazar

El Şebab Hareketinin Kurucu Lideri, Hükumet Güçlerine Teslim Oldu

Okunma: 7411
ORTA AFRİKA 14 Ağustos 2017 14:51
Videoyu Aç El Şebab Hareketinin Kurucu Lideri, Hükumet Güçlerine Teslim Oldu

Somalili askeri bir yetkili El Şebab Hareketinin eski liderlerinden Muhtar Robow’un cihat yanlısı örgütle bağlarını kopararak bölgesel hükumete teslim olduğunu duyurdu.

Uluslararası ajanslar, Muhtar Robow’un ülkenin güneybatısında yer alan Hudur kasabasındaki yerel yönetime teslim olduktan sonra bir uçakla başkent Mogadişu’ya götürüldüğünü bildirdi.

Üst düzey Hükumet Yetkilisi Ahmed Muhammed, ‘Robow’un geçen haftadan bu yana yüzlerce takipçisiyle birlikte El Şebab’a karşı savaştığı Bakool Ormanlık alanından alındığını’ söyledi.

Daha önce Muhtar Robow ile röportaj yapmış olan El Cezire Muhabiri Muhammed Adow ‘El Şebab Hareketinin kurucu liderlerinden hayatta kalan tek kişinin teslim olması önemli bir gelişme’ dedi.

El Şebab Hareketinden ayrıldıktan sonra eski grubuna karşı savaşan Muhtar Robow, geçtiğimiz hafta El Şebab’a karşı ağır kayıplar vermişti.

Robow’un Hükumete teslim oluşu Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin Haziran ayında Robow için belirlediği 5 milyon dolarlık ödülü kaldırdıktan sonra gelişti.

Önceleri El Şebab Hareketinin genel emir yardımcılığını yapan Muhtar Robow, Somali Hükumetiyle aylarca yürütülen görüşmelerin ardından teslim olma kararı aldı.

50’li yaşlarındaki Muhtar Robow Sudan’da eğitim aldıktan sonra 2000’li yıllarda Afganistan’a giderek El Kaide saflarında eğitim almıştı.

Muhtar Robow, El Şebab Hareketinin sözcülüğünü, askeri emirliğini ve manevi liderliğini yaptı. Somali’deki yabancı askerlere yönelik çok sayıdaki eylemden sorumlu tutuluyor.

El Şebab Hareketiyle 2013 yılında yollarını ayıran Robow, kendisine bağlı milislerle ormanlık bölgelerdeki varlığını devam ettirdi.

El Şebab Hareketine karşı savaşan Muhtar Robow’un yakalanması için cihat yanlısı örgüt tarafından çok sayıda operasyon düzenlendi.

 

Kaynak : Asyanın SESİ

Haber var islah eder, haber var ifsad eder