Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2017 - Pazartesi

El Şebab Somalide Askeri Üssü Ele Geçirdi

Okunma: 3667
İSLAM DÜNYASI 27 Ocak 2017 12:25
Videoyu Aç El Şebab Somalide Askeri Üssü Ele Geçirdi

El Şebab , Kenya ve Somali askerleri tarafından idare edilen, Kenya sınırına 18 kilometre mesafedeki Kulbiyow kasabasındaki askeri üssü ele geçirdi.

Kasabalılar, bugün sabah saatlerinde El Şebab yakınlardaki Badhadhe kasabasından Kulbiyow kasabasına saldırdığını, Kenya ve Somali askerlerinin elinde bulunan askeri üssü ele geçirdiklerini söyledi. Militanlar önce patlayıcı yüklü bir kamyonla üssü saldırdı, ardından ağır silahlarla üssü ateş altına aldı.

Somalili bir askeri yetkili, küçük bir insansız gözlem uçağının El Şebab militanlarının yaklaştığını tespit ettiğini ardından askerlerin El Şebabı  durdurmak için top atışı yaptığını, ancak onları durduramadığını söyledi.

Az sayıda Kenya ve Somali askerinin saldırıyı durdurmaya çalıştığı ancak El Şebabın  daha çok patlayıcı kullanarak ağır makineli tüfeklerle saldırarak üssü ele geçirdiği bildirildi. Kasabalılar, El Şebabın  sayısının askerlerden çok daha fazla olduğu, çatışmanın bir buçuk saatten fazla sürdüğü söyledi.

Kasabalılar, askeri üssü tamamen kontrol altına alan El Şebabın askeri araçları yaktıklarını iddia etti.

El Şebab’ın sözcüsü Abdiaziz Ebu-Musab, askeri araçları ele geçirdikleri ve 51 Kenya askerini öldürdüklerini iddia etti. 

Kulbiyow, aşağı Jubba’da Kenya’a sınırına yakın bir yerde bulunuyor. İki gün önce Kulbiwoy üstünde bulunan Kenya ve Somali askerleri Badhadhe’de bulunan El Şebab üssüne saldırıda bulunmuş ve geri çekilmişti.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |