Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Emekli ABD Askerlerinden Kan Donduran Afganistan İtirafları

Okunma: 4780
AFGANİSTAN 29 Mayıs 2018 12:45
Videoyu Aç Emekli ABD Askerlerinden Kan Donduran Afganistan İtirafları

Afganistan işgalini ‘kazanılamayacak bir savaş’ olarak niteleyen site ABD’nin Afganistan savaşında neden ısrarcı olduğunun sorgulanması gerektiğini söyledi.

NisaButikAdana

Amerika Birleşik Devletleri ABD Ordusunda görevli eski askerler tarafından kurulan Amerika merkezli bir haber-analiz sitesi, ‘ABD, Afganistan’daki Savaşına Devam Ediyor. Peki Neden?’ başlıklı bir yazı yayınladı.

Afganistan işgalini ‘kazanılamayacak bir savaş’ olarak niteleyen site ABD’nin Afganistan savaşında neden ısrarcı olduğunun sorgulanması gerektiğini söyledi.

Site, Afganistan savaşında Amerikan demokrasisinin giderek yıkıldığını belirttiği yazısında bu savaşın devam etmesini isteyen savaş baronlarının, generallerin ve Trump Hükumetinin mafya gibi davrandığını kaydetti.

Veteran’s Today adlı siteye göre Afganistan savaşı terörizmle alakalı değil, Amerikalı savaş baronları ve generaller istediği için işgal devam ediyor.

Emekli askerler tarafından kurulan site, Afganistan savaşı sayesinde baronların cebi dolarken Amerika Hükumetinin trilyonlarca doları heba oldu.

Afganistan’daki Amerikalı generallerin yolsuzluk ve çıkar sağlamanın yanı sıra savaş suçlarına karıştığını itiraf eden emekli askerlere ait site, Kabil Hükumetinin, Amerikalılara kuklalık yaparak suçları üstlendiğini yazdı.

Veteran’s Today: “Adalet olmadan barış olamaz. Adalet olmadan demokrasi olamaz. Demokrasi, halkın, halk tarafından ve halk içindir. Bu savaş ve işgal devam ederse ABD demokrasisi, dağılacak.”

Afgan çocuklarının Afganistan işgalinin asıl mağdurları olduğu vurgulanan yazıda şunlar söylendi:

“Fakir Afgan çocukları, ABD tarafından finanse edilen kukla Afgan Hükumeti yetkililerince misafirhane ‘umumhanelere’ getirilerek cinsel istismara maruz bırakılıyor. Yaygın olarak bilinir ki bu evlerin ücretleri ABD paralarıyla ödeniyor. Bu suç ve yozlaşma, soruşturulacaklar arasında olmalı. Bu çocukları tedavi eden, aralarında Kabil’deki Gandhi Çocuk Hastanesindeki Afgan doktorlar da dahil, bana bu suçlardan söz edenler oldu. Bu doktorlar, bu suçları hükumet yetkililerinin intikamından korktuğu için rapor edemiyor. Ne utanç verici!”

Emekli Amerikan askerlerinin editörlük yaptığı sitede yer alan yazı daha sonra ABD Hükumetinin dış politikasının Afganistan’da başarısız olduğu yönündeki ifadelerle devam etti.

Afganistan’ın tarihte imparatorluklar mezarlığı olarak kaydedildiğine dikkat çekilen yazıda Amerikan tarihinin en uzun savaşının ABD’nin bu mezarlığa saplanmasıyla sonuçlandığı vurgulandı.

“Bu savaş asla kazanılamaz. Özel Müfettiş General Sopko’nun son bulunuşunda not ettiği gibi ABD’nin Afganistan’daki savaşı/işgali ve yeniden yapılanma girişimi çıkmaza girmiş vaziyette.”

CIA yetkililerinin Müslüman Afganları çırılçıplak dikenli tel arasına sararak sorguladığını gösteren fotoğrafın yanı sıra sivil halka yönelik bombardımanları gösteren görsellerle desteklenmiş yazı, Amerikan halkının Afganistan’da gerçekte ne olduğunu bilmediği yönündeki uyarıyla son buldu.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana