Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

Endonezya 2 Uygur'u vurdu

Okunma: 3573
DOĞU TÜRKİSTAN 16 Mart 2016 14:43
Videoyu Aç Endonezya 2 Uygur'u vurdu

Endonezya Ordusunun başkent Jakarta’nın bin 600 km.kuzey doğusundaki Poso adasında ormanlık bir alanda iki Müslüman Uygur Türkü sığınmacı’yı yargısız infaz yaparak öldürdüğü açıklandı

KahveKitap

Aljazera.com.internet sitesinin Reuters Haber ajansına dayanarak verdiği habere göre yargısız infaz olayının  geçtiğimiz hafta 06 Mart Çarşamba günü meydana geldiği belirtildi.
Uygur Türkü sığınmacıların yaklaşık 3 yıl önce Endonezya’ya geldikleri ve Sulawasi Eyaletinin Poso Ormanlık bölgesinde bulunan Ebu Wardah Santosi Liderliğindeki “Doğu Endonezya Mücahitleri ” adlı bir  mücahit gurubuna sığındıkları bildirildi.

Yargısız infaz yapılarak katledilen Uygur sığınmacıların geçtiğimiz günlerde Endonezya Ordusunun anılan Mücahit Örgütü’ne karşı başlattığı askeri operasyonlar esnasında öldürüldükleri ifade edildi.
Endonezya Ordusu “ Doğu Endonezya Mücahitleri” adlı silahlı gurubun İŞİD ve DAEŞ’e bağlı oldukları gerekçesi ile uzun süredir, onlarla  mücadele ediyor. Endonezya Ordusu gece baskınında yargısız infa yaparak öldürdüğü 2 Uygur Türkü’nün kimliklerini ise açıklamadı.

Sulawasi Polis Teşkilatı yetkilisi, Harı Soprapto yaptığı açıklama’da öldürülen 2 Uygur Türkü’nün Çin vatandaşı oldukları için Jakarta’daki Çin Büyükelçisine bilgi verildiğini söyledi.
Reuters’in Endonezya’da bulunan Muhabirleri Çin Elçiliğine müracaat ederek Endonezya Ordusu’nca katledilen Uygur Türkleri ile ilgili daha fazla bilgi talep ettiklerini ancak,Çinli Elçilik yetkilerinin   kendilerine bilgi vermeyi reddettiklerini bildirdiler.
Geçtiğimiz yılda da Endonezya’da 4 Uygur Türkü yakalanmış ve yargılama sonucunda ülkeye kaçak yollardan girmek ve ülke sınırlarını ihlal etmek suçlaması ile 4 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.


Müslüman Endonezya Yönetiminin Çin baskı ve zulmünden kaçan 2 Uygur Türkü’nu yargısız infaz yaparak katletmesi diaspora’daki Uygur Türkleri tarafından tepki ile karşılandı. Endonezya yönetiminin insan hayatını hiçe sayan ve islam inancı ve kardeşliği ile hiç bağdaşmayan  bu tutumun ve yapılan bu yargısız infazın  Çin zülmünü hiç de aratmadığını belirtiyorlar.

Kaynak : Uyham

Haber var islah eder, haber var ifsad eder