Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

Endonezya acil yardım bekliyor

Okunma: 1044
DÜNYA 30 Eylül 2018 12:29
Videoyu Aç Endonezya acil yardım bekliyor

Endonezya'da meydana gelen tusunamide ölü sayısı 832'ye çıktı. Yetkililer uluslararası kamuoyundan yardım bekliyor

Endonezya'nın en büyük adalarından olan Sulawesi'yi vuran tsunamide ölü sayısının arttığı belirtildi. Olağanüstü hal ilan edilen ülkede, arama-kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği açıklandı.

Yetkililer, her türlü acil yardım malzemelerine ihtiyacın olduğunu belirtiyorlar. Ülkenin Palu şehrindeki Undata hastanesinin müdürü Dr. Komang Adi Sujendra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, " Çadır, ilaç ve sağlık personellerine ihtiyacımız var" mesajını paylaştı.

Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla, ölü sayısının binleri bulabileceği konusunda uyarıda bulundu. Kalla, Depremin vurduğu Donggala adasında 300 bin kişinin yaşadığını ve kentte hayatını kaybedenlere dair bir açıklama yapılamadığını kaydetti.

Tsunami nedeniyle birçok insanın denizde kaybolabileceği söyleniyor. Ülkede yardım faaliyetlerini organize eden kuruluş olan Endonezya Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNBP), insanlara ulaşım hususunda sorun yaşadıklarını belirtiyorlar.

Donggala ve Palu bölgesinde 16 bin 732 kişinin 24 noktada güvenli alanlara yerleştirildiğini aktaran yetkililer, battaniye, içme suyu ve gıda acil ihtiyaçların karşılanmaya çalışıldığını ve yardım çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade etmişlerdi.

TÜRKİYE'DEN ENDONEZYA'YA YARDIM AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye, dost Endonezya Hükümeti ve kardeş Endonezya halkıyla dayanışma içinde olup, ihtiyaç duyulabilecek her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve Endonezya halkına içten taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" açıklaması yaptı.

İHH YOLA ÇIKTI

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, deprem ve tsunami felaketi yaşayan Endonezya'ya insani yardım ulaştırmak için yola çıktı.

İHH'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Endonezya'nın Sulawesi eyaletinde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak amacıyla beş kişilik İHH acil yardım ekibinin bölgeye sevk edildiği duyuruldu.

Ülkede henüz tam olarak can kaybı ve hasar tespitinin yapılamadığı söyleniyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder