Video Foto Galeri Yazarlar
25.4.2019 - Perşembe

Endonezya'da düşen uçağa ait parçalar ve yolcuların eşyaları bulundu

Okunma: 690
DÜNYA 29 Ekim 2018 16:49
Videoyu Aç Endonezya'da düşen uçağa ait parçalar ve yolcuların eşyaları bulundu

Endonezya'nın Lion Air havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı, Cakarta-Pangkal Pinang seferi için havalandıktan kısa bir süre sonra 188 kişilik yolcu ve mürettebatıyla denize düştü. İlk veriler, kazadan kurtulan olmadığına işaret ediyor.

JT-610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi uçakta 178 yetişkin, 1'i çocuk, 2 bebek, 2 pilot ve 5 de kabin görevlisi vardı.

Kurtarma ekipleri, uçağın düştüğü bölgede uçak parçalarına ve yolculara ait eşya ve ceset kalıntılarına ulaştı.

Ağustos ayından itibaren faaliyette olan uçağın neden düştüğü henüz bilinmiyor.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Müdürü Sindu Rahayu düzenlediği basın toplantısında "Uçak radardan kaybolmadan önce havalimanına geri iniş izni istedi" dedi.

TSİ 02:30 sıralarında havalanan uçağın, bir saatlik bir uçuş sonrası Pangkal Pinang'a inmesi planlanıyordu.

Düşen uçağın rotası
Düşen uçağın rotası

Lion Air, Endonezya'nın en büyük düşük bütçeli havayolu şirketi. Boeing 737 MAX 8 modeli 2016'da hizmete girmiş olan bir uçak.

Sivil havacılık danışmanı Gerry Soejatman, BBC'ye açıklamalarında MAX 8 modelinin hizmete alınmasından bu yana sorunlar yaşadığını, bu sorunlar arasında irtifanın korunmasının da bulunduğunu söyledi.

AFP haber ajansına konuşan Arama Kurtarma Dairesi sözcüsü Yusuf Latif, "Uçak, suyun 30-40 metre derinliğine düştü. Uçak parçalarını aramaya devam ediyoruz" dedi.

Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Muhammed Syaugi de "Kurtulan olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Kurtulan olmasını umuyor ve dua ediyoruz ancak henüz teyit edemeyiz" diye konuştu.

Lion Air

Lion Air yazılı açıklamasında pilot ve yardımcı pilotun 11 bin uçuş saatine sahip deneyimli pilotlar olduğunu söyledi.

BBC'nin edindiği bilgilere göre uçaktaki yolculardan en az 20'si Endonezya Maliye Bakanlığı çalışanıydı.

Bakan Nufransa Wire Sakti'nin sözcüsü, Pangkal Pinang'daki ofiste çalıştıklarını, haftasonu için Cakarta'da olduklarını söyledi. Ekibin düzenli olarak bu seferi yaptığı belirtildi.

Kaynak : BBC Türkçe

Haber var islah eder, haber var ifsad eder