Video Foto Galeri Yazarlar
23.2.2020 - Pazar

Endonezya'da hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

GÜNDEM 4 Ekim 2018 18:00
Videoyu Aç Endonezya'da hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

Deprem ve tsunaminin ardından ulaşılamayan yerlere erişim sağlanıyor. Yetkililer tarafından yapılan son açıklamalara göre can kaybı bin 424'e yükseldi.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansının (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, düzenlediği basın toplantısında, Sulawesi Adası'nda cuma günü meydana gelen depremve ardından oluşan tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı bin 424'e yükseldi. 

Deprem ve tsunami felaketinde 2 bin 549 kişinin yaralandığı, 100'ün üzerinde kişinin kayıp olduğu bildirilmişti.

Bölgede 61 bin 867 kişinin geçici barınaklara yerleştirildiği, 2 binden fazla okul binasının hasar gördüğü ve eğitime devam edilebilmesi için geçici sınıflar kurulacağı açıklanmıştı.
Ülkenin kuzeyindeki Sulawesi Adası'nda, Palu Körfezi'nin 27 kilometre kuzeyinde cuma günü ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) verilerine göre 7,5 büyüklüğünde deprem yaşanmıştı.
Yerel kaynaklar, depremin şiddetini 7,4 olarak duyurmuştu.

Depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini, yüksekliği 3 ila 6 metreye ulaşan tsunami dalgaları vurmuştu.

Endonezya'da Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ve 6,9 ile 7 büyüklüğünde depremler yaşanmış, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi ölmüştü.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti. 

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM