Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

Endonezya'da kayıplar bulundukça bilanço ağırlaşıyor

Okunma: 1010
DÜNYA 7 Ekim 2018 18:41
Videoyu Aç Endonezya'da kayıplar bulundukça bilanço ağırlaşıyor

Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'nın Palu ve Donggala şehirlerinde can kaybı yeni yapılan tespitlerle arttığı açıklandı.

Endonezya'nın Sulawesi Adası'ndaki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısının arttığı belirtlidi. Hayatını kaybedenlerin sayısının bin 944 olduğu belirtildi. Ayrıca asayiş sorunu yaşanan ülkede hapishanelerden bin 31 mahkum kaçtığı açıklandı.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Jakarta'da düzenlediği basın toplantısında, 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve tsunamide şu ana kadar bin 763 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etmişti.

Sutopo Purwo Nugroho, yetkililerin kayıp sayısını belirlemeye çalıştıklarını dile getirdi.

BNPB'den yapılan açıklamada da deprem ve tsunamide iki bin 600'den fazla kişinin yaralandığı ve şimdiye kadar bin 755 cesedin gömüldüğü bildirildi.

67 bin ev ve 3 bine yakın okulun hasar gördüğünü belirten BNPB, yaklaşık 63 bin kişinin çadırlarda kaldığını ifade etti.

Tsunami ve depremin şimdiye kadar 658 milyon dolarlık hasara yol açtığı belirtildi.

Palu ve Dongala’da arama kurtarma çalışmalarına yedi binden fazla polis ve asker katılıyor. 

ENDONEZYA'DA NE YAŞANMIŞTI?

Ülkenin kuzeyindeki Sulawesi Adası'nda, Palu Körfezi'nin 27 kilometre kuzeyinde 28 Eylül'de ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) verilerine göre 7,5 büyüklüğünde deprem yaşanmıştı.

Depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini tsunami yutmuştu.

Endonezya'da Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ve 6,9 ile 7 büyüklüğünde depremler yaşanmış, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi ölmüştü.

Yaklaşık 17 bin 500 adadan oluşan Endonezya'da 3,8 milyon kişi tsunami ve yaklaşık 148 milyon 400 bin kişi deprem riski olan bölgelerde hayatına devam ediyor.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder