Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Endonezya’da Sel: En Az 73 kişi hayatını kaybetti, 74 kişi de yaralandı.

Okunma: 233
DÜNYA 17 Mart 2019 22:21
Videoyu Aç Endonezya’da Sel: En Az 73 kişi hayatını kaybetti, 74 kişi de yaralandı.

Endonezya’nın Papua eyaletinde aşırı yağışların neden olduğu selde en az 73 kişi hayatını kaybetti, 74 kişi de yaralandı.

Endonezya'nın Papua eyaletinde aşırı yağışların neden olduğu selde, son verilere göre en az 73 kişinin ölümüne, 74 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Hükümet iki hafta süreyle olağanüstü hal ilan etti.

Bölgedeki afet önleme kurumundan yapılan açıklamada, yoğun yağışların ardından eyalet başkenti Jayapura yakınlarındaki çok sayıda koyun sular altında kaldığı bildirildi. Endonezya polisi de sel ile birlikte yer yer heyelan vakalarının yaşandığını duyurdu. Bölgeden yaklaşık 4 bin kişinin tahliye edildiği belirtiliyor.

Çamur, devrilen ağaçlar, yıkılan binalar ve kopan kaya parçalarının kurtarma ekiplerinin çalışmalarını engellediği bildiriliyor. Ekiplerin henüz ulaşamadığı bölgeler olduğu kaydedilirken, bu nedenle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Muson yağmurlarının uzun süre etkisinde kalan Endonezya’da, aşırı yağışlar sık sık sele neden oluyor. Son olarak geçen Ocak ayında da şu taşkınları ve heyelanlar nedeniyle Sulawesi Adası’nda yaklaşık 70 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak : DW

Haber var islah eder, haber var ifsad eder