Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

Endonezya'daki kilise saldırılarının arkasından bir aile çıktı!

Okunma: 1923
İSLAM DÜNYASI 14 Mayıs 2018 10:25
Videoyu Aç Endonezya'daki kilise saldırılarının arkasından bir aile çıktı!

Dün Endonezya'da gerçekleştirilen kilise saldırılarını IŞİD üstlenmişti. Katliamın ardından ise bir aile çıktı! Buna göre saldırganlar anne-baba ve 5 çocuğundan oluşuyor.

NisaButikAdana
Endonezya'da ülkenin ikinci büyük kenti olan Surabaya'da dün yerel saatle sabah 07.30 sıralarında, 3 kiliseye eşzamanlı canlı bomba saldırıları düzenlendi.

AĞIR BİLANÇO

Saldırılarda 11 kişi hayatını kaybederken, 41 kişi de yaralandı. Polis, saldırılardan ilkinin Santa Maria Katolik Kilisesi'ne motosikletli bir terörist tarafından düzenlendiğini açıkladı.

İlk saldırıdan dakikalar sonra ise Diponegoro ve Pantekosta kiliselerine bombalı saldırı gerçekleştirildi.

IŞİD'İN KOLU ÜSTLENDİ

BBC Televizyonu'nun haberine göre, Suraya polisi saldırıların aynı ailenin üyeleri tarafından düzenlendiğini tespit etti. Santa Maria Katolik Kilisesi'ne saldırının tek motosiklete binmiş bir anne ve 2 çocuğu tarafından yapıldığı belirlendi. Baba ile 3 çocuğunun ise yine motosikletle diğer bombalı intihar saldırılarını gerçekleştirdiği bildirildi. Saldırıları IŞİD'e bağlılık yemini etmiş olan Cemaat Anşarut Dulah (JAD) adındaki örgüt üstlendi.İngiliz yayın organı haberinde "Dünyada en fazla Müslüman nüfusun bulunduğu Endonezya'da son aylarda saldırılarda bir artış vardı. Son 3 saldırının, mayıs ayının başında başkent Cakarta yakınındaki yüksek güvenlikli bir cezaevinde saldırının düzenlediği, 36 saat süren ve 5 güvenlik personelinin ölümüne yol açan çatışmayla bağlantılı olabileceği belirtildi" ifadeleri kullanıldı.Endonezya'da nüfusun yüzde 90'ı Müslüman, geriye kalan yüzde 10'luk bölümü ise Hristiyanlar, Hindular ve Budistler oluşturuyor.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana