Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

ENDONEZYADAN SKANDAL KARAR HİZB-UT TAHRİR YASAKLANDI

Okunma: 5753
İSLAM DÜNYASI 8 Mayıs 2017 17:59
Videoyu Aç ENDONEZYADAN SKANDAL KARAR HİZB-UT TAHRİR YASAKLANDI

Endonezya'da Hizb-ut Tahrir'in yasaklanacağı bildirildi.

KahveKitap

Endonezya Siyasi, Hukuk ve Güvenlik İşleri Koordinasyon Bakanı Wiranto, gazetecilere yaptığı açıklamada, küresel halifeliği savunan Hizb-ut Tahrir Endonezya'nın (HTI), çoğulcu devlet ideolojisine ve anayasaya karşı faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Örgüt hakkında dava açıldığını belirten Wiranto, "HTI'nın faaliyetleri, açıkça toplumda bölünme ve çatışmalara neden oldu. Bu faaliyetler devletin bütünlüğünü tehdit ediyor." dedi.

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) Dış İlişkiler Sorumlusu Muhyiddin Junaidi de  Hizb-ut Tahrir diğer ülkelerde de yasaklandığını ve birçok ülkede kara listeye alındığını anımsatarak, "HTI, Rusya, Suudi Arabistan ve Libya gibi birçok ülkede yasaklanmıştır. Özellikle Rusya'da HTI üyesi olduğu belirlenenler doğrudan tutuklanmaktadır. Nedeni, HTI'nın bu ülkelerin yasalarına uygun olmayan faaliyetler yürütmesidir." diye konuştu.

Endonezya'nın da kendi yasaları doğrultusunda hareket ettiğine işaret eden Junaidi, "Endonezya'nın çoğulcu devlet ideolojisini benimseyen Pançasila ilkesi vazgeçilmezdir. HTI, bu ilkeye karşı faaliyetler yürütmez ise sorun olmaz." ifadesini kullandı.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder