Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

Enerji Kimlik Belgesi

Tanitim yazıları 21 Ağustos 2017 15:43
Videoyu Aç Enerji Kimlik Belgesi
Kıyam Terzi
Edirne ilimiz Türkiye ile Yunanistan arasında Tekirdağ’ın kuzeyinde yer alır. Yıllar boyu Osmanlı’nın başkenti, Avrupa’nın en büyük yedi şehrinden biri olmuştur. Enerji Kimlik Belgesi bu yüzden oldukça önemlidir. Camileri, kervansarayları, dini yapıları, eski pazarları, köprüleriyle adeta yaşayan bir müze konumundadır. Karasal bir iklime sahip olan Edirne kışın bazen Akdeniz iklimi bazen de Karasal iklimi gösterir. Reel nüfusun %70’den fazlası tarımla uğraşır. Sanayisi de hızla gelişmektedir. İstanbul ile Avrupa’yı bağlayan otoyolunun geçtiği Edirne buğday, pirinç, ayçiçeği, şekerpancarı, fasulye, susam, kolza, domates, kavun, üzüm, elma, armut, badem, pırasa yetiştiriciliğinde de öncüdür. Bu kadar çeşitliliğe sahip olan ilimiz Edirne’de de tüm Türkiye’de olduğu gibi Enerji Kimlik Belgesi konusu gündemdedir. Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu akılları meşgul etmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
 Artık sadece otomobil ve beyaz eşya alımında önem verilen enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusu artık binalarda da önem kazanmıştır. Daha az yakan bir otomobil ya da daha az enerjiyle çalışan bir klima gibi daha az enerji sarf edebilen bir bina sahibi olmanız artık bir ihtiyaç değil zorunluluk haline gelecek.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bünyesinde Enerji Kimlik Uzmanı bulunduran danışmanlık şirketlerince verilecek olan enerji kimlik belgesi sahibi olmanız için son tarih 2 Mayıs 2017. Bu tarihten sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım satım ve kiralama işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Evd şirketi ile ortak çalışan yetkili ekibimizle görüşerek siz de daha fazla bilgi sahibi olabilir ve binanızın enerji kimlik belgesine sahip olabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?
Ekb belgenizi almadan ya da başvuru yapmadan önce yapabileceğiniz iyileştirmeler arasında birçok şey var. eski ahşap doğramalarınızı low-e ya da solar low-e kaplama ile yalıtım yapmanız, eski ve verimsiz ısıtma- soğutma sistemlerinizi yenileriyle değiştirmeniz, aydınlatma armatürlerinizi daha yeni ve kaliteli olanlarıyla değiştirmeniz, tesisat ve vanalarınızın yalıtımını yapmanız, ısı pompası, kojenerasyon ve mikrojenerasyon sistemleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Enerji kimlik belgeleri enerji danışmanlığı veren evd şirketlerince verilir.

Enerji Kimlik Belgesi
Enerji Kimlik Belgesi sahibi olabilmek www.semtrio.com için evd şirketiyle ortak çalışma yürüten ekibimizle görüşerek konu ile ilgili bilgilendirmeyi öğrenebilir ve enerji kimlik belgesi sahibi olabilirsiniz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM