Video Foto Galeri Yazarlar
18.3.2018 - Pazar

Enver Evlaki: İslam Ülkeleri İşgal Altında Ve Cihat, Farz-ı Ayn Olmuştur

Okunma: 3568
İSLAM DÜNYASI 9 Eylül 2017 17:34
Videoyu Aç Enver Evlaki: İslam Ülkeleri İşgal Altında Ve Cihat, Farz-ı Ayn Olmuştur

“Bugün, İslam Dünyası işgal altında ve alimlerimizin açıklamaları net: İslam beldelerini özgürleştirmek için savaşmak gücü yeten her Müslümana farz-ı ayn olmuştur.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini,  Myanmar Hükumetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarının AB’nin şu anki gündeminde olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, toplantıya ev sahipliği yapan Estonya’nın Dışişleri Bakanı Sven Mikser ile düzenlediği basın toplantısında, AB dışişleri bakanlarıyla Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri, Ortadoğu barış süreci ve Venezuela’daki siyasi kriz, AB üyeliğine aday ülkelerle de radikalleşme ve terörle mücadele hususlarını ele aldıklarını belirtti.

Öte yandan Arakan’daki Müslümanlara yönelik katliamların gündemde olduğu sırada Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin öldürülen lideri Enver El Evlaki’nin makale ve konferanslarını yayınlayan bir hesap, cihat yanlısı maktul liderin cihadın ‘farz-ı ayn’* olduğu hakkındaki açıklamasını yayınladı.

Enver Evlaki’nin açıklaması şu şekilde:

“Bugün, İslam Dünyası işgal altında ve alimlerimizin açıklamaları net: İslam beldelerini özgürleştirmek için savaşmak gücü yeten her Müslümana farz-ı ayn olmuştur.

Bir şey farz-ı ayn olduğu zaman o ayni olarak farz olmuş demektir. Bunu başka bir şekilde düşünemez ya da varsayamazsınız.

Hüküm net ve delaleti kat’idir. Bu yüzden velev ki siz hilafeti kurmanın yolunun cihat olmadığına inansanız bile yine de cihadın farz-ı ayn olduğunu kabul etmelisiniz.”

*İslam Hukukuna ait bir terim olan farz-ı ayn, bir ibadetten her bir Müslümanın kendi adına sorumlu olduğunu, İslam Ümmetinden bir grubun o görevi yerine getirmesiyle bireyin sorumluluğunu yitirmeyeceğini ifade eder.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder