Video Foto Galeri Yazarlar
18.12.2018 - Salı

Erbil, havalimanlarını Bağdat'a teslim etmiyor

Okunma: 1053
IRAK 27 Şubat 2018 16:20
Videoyu Aç Erbil, havalimanlarını Bağdat'a teslim etmiyor

Irak hükümeti, IKBY'deki havalimanlarına uygulanan yurt dışı uçuş yasağının ancak Erbil'in söz konusu havalimanlarının güvenliğini Bağdat'a teslim etmesi durumunda mümkün olacağını belirtti.

NisaButikAdana

Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) havalimanlarına uygulanan yurt dışı uçuş yasağının ancak Erbil'in söz konusu havalimanlarının güvenliğini Bağdat'a teslim etmesi durumunda mümkün olacağını açıkladı.

Irak Hükümet Sözcüsü Saad el-Hadisi, yaptığı açıklamada, "(IKBY'deki) Havalimanlarından yurt dışı uçuşlarının askıya alınması durumunun kalkması için IKBY'nin anayasa maddelerine uyması ve merkezi yönetimin yönetme yetkisinin söz konusu havalimanlarında uygulanmasına izin vermesi gerekiyor." dedi.

Uçuş yasağı konusunun çözümünün ayrıca Bağdat ile Erbil arasında havalimanları yönetimi konusunda da tam mutabakatın sağlanmasına bağlı olduğunu söyleyen Hadisi, "Diğer taraf (Erbil) çözüme katkı sunduğu takdirde uçuşlar normale dönecek." ifadelerini kullandı.

TEK SORUN HAVALİMANLARININ GÜVENLİĞİNİN BAĞDAT'A TESLİM EDİLMEMESİ

Konuyla ilgili Bağdat ile Erbil arasında kurulan ortak komite çalışmalarında büyük ilerleme kaydedildiğini aktaran Hadisi, IKBY havalimanlarındaki gümrük meselesiyle pasaportlara giriş-çıkış damgasının vurulması ve yabancılar için oturum izni konularının merkezi yönetimin denetimine geçtiği bilgisini verdi.

IKBY havalimanları konusunda anlaşmazlık yaşanan tek noktanın buradaki güvenlik mekanizmasının Bağdat'a teslim edilmemesi olduğunun altını çizen Hadisi, şunları kaydetti:

"Bu iki havalimanındaki (Erbil ve Süleymaniye) güvenlik mekanizmasının merkezi yönetim tarafından yönetilmesini istiyoruz. Çünkü bu iki önemli havalimanı, Irak sınırları içerisinde bulunuyor. Sınır yönetimi de merkezi yönetimin yetkisi dâhilindedir. Havalimanları konusundaki güvenlik meselesi çözülünce oradaki uçuşlar (yurt dışı) da normal seyrine dönecek."

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana