Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2017 - Pazartesi

Erdoğan: saygıdeğer kıymetli dostum Putin’in desteğine ihtiyacım var

Okunma: 6224
GÜNDEM 24 Ekim 2016 11:53
Videoyu Aç Erdoğan: saygıdeğer kıymetli dostum Putin’in desteğine ihtiyacım var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgede teröre karşı ortak mücadelede saygıdeğer kıymetli dostum Putin’in desteğine ihtiyacım var. Bu alanda Rusya ile işbirliğimiz için biz gereken her adımı atmaya hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus devlet televizyonu Rossiya-1’de yayınlanan programda soruları yanıtladı. Ortadoğu’daki 'terörle mücadele' sürecine değinen Erdoğan, "Bu bölgede teröre karşı ortak mücadelede saygıdeğer kıymetli dostum  Putin’in desteğine ihtiyacım var. Bu alanda Rusya ile işbirliğimiz için biz gereken her adımı atmaya hazırız" ifadelerini kullandı

'24 Kasım talihsiz bir olay, soruşturma devam ediyor'

24 Kasım’da Türk hava sahasını ihlal ettiği için Rus savaş uçağının düşürülmesine değinen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Olayla ilgili konuyu mektubumda da dile getirdim. Olayın bizler için de üzücü olduğunu ve talihsiz bir olay olduğunu ifade ettim. Suriye topraklarındaki bu olayla bağlantısı olanlar yakalanarak mahkemeye verilmiş bulunuyor. Soruşturma devam ediyor. Şu anda Rus pilotun ölümüne neden olan kişi cezaevinde. Bu talihsiz olayın üzerinden sekiz aydan fazla bir süre geçti."

"15 Temmuz'la bana destek veren Putin'e teşekkür ediyorum"

15 Temmuz’daki darbe girişimine de değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Devlete karşı darbe girişiminde bulunanlar bir hususu göz önünde bulundurmadı. Öncelikle bazı darbeciler devletin ordu, polis, yargı gibi kurumlarına sızmıştı. Fakat bu kurumlarda onlara katılmayan görevliler de vardı. Ama bunun ötesinde de bizim halkımız var. Onlar bizim böyle bir halkımızın olduğunu tahmin etmediler. Gerektiği zaman kendilerini tankların altına atan bir halkımızın olduğunu tahmin etmediler, göz önünde bulundurmadılar. Uçaklardan üzerlerine bomba atılırken, helikopterlerden ateş edilirken bu halkın daha dik, güçlü duracağını tahmin etmediler.” Putin’in darbe girişimi karşısındaki tutumunu hatırlatan Erdoğan, “Bu olaylar sırasında ikinci gün beni Putin aradı. Görüşmede darbeye karşı olduklarını ve bizim tarafımızda olduğunu vurguladı. Şahsım ve Türk halkı adından bu ilkesel tutumunu hatırlayarak şunu söylüyorum: Teşekkür ederim"

"Ben Soçi'den duyarlar"

Rusya ve Türkiye iki komşu devlet olduğunu ve barış için birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Birbirimize öyle çok yakınız ki, örneğin ben seslensem Soçi'den sesimi duyarlar, Soçi'den seslenseler ben duyarım. Barış için birlikte hareket etmemiz lazım. Birlikte ve dayanışma içinde olmamız lazım. Tüm Rusya halkına halkım adına içten samimi dileklerimi iletiyorum. Spasibo!” diye konuştu.

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |