Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

Erdoğanın Arap Basınına Hilafet ve Laiklik Açıklaması

Okunma: 21906
GÜNDEM 20 Şubat 2017 10:45
Videoyu Aç Erdoğanın Arap Basınına Hilafet ve Laiklik Açıklaması

Suudi Arabistan'ın El-Arabiya kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kendisine Hilafet ve Laiklik hakkında sorulan soruyu cevapladı.

Suudi Arabistan'ın El-Arabiya kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Hilafetin geri getirilmesi gibi bir hayaliniz ya da isteğiniz var mı?” şeklinde yöneltilen soruya:

- "TÜRKİYE'NİN ÖYLE BİR HİLAFET DERDİ, BİR HİLAFET MESELESİ YA DA BENZERİ BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL"

"Az önce bir şey söyledim, artık dünya bir değişim-dönüşümün içerisinde. Bu değişim-dönüşüm içerisinde bizler zaten hangi sistemi getirmek istediğimizi, hangi şu anda nasıl bir dönüşümün olması gerektiğini bugüne kadar anlattık. Şu anda mesela Türkiye bir referanduma gidiyor. Bu, cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu. Bu cumhurbaşkanlığı sistemi seçiminde, sorduğunuz sorudaki türden bir şey kesinlikle yer almıyor. Yani şu anda Türkiye'nin öyle bir hilafet derdi, bir hilafet meselesi ya da benzeri bir şey söz konusu değil."

Laiklik ile ilgili sorulan soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan;

- "KİŞİ LAİK OLAMAZ, DEVLET LAİK OLUR"

Araplar açısından laikliğin tanımına ilişkin değerlendirmede bulunması istenen Erdoğan, şunları söyledi:

"Şu anda yaptığım tanım onlar için de geçerli. Ben diyorum ki: Biz laikliği, ladinilik olarak görmüyoruz, dinsizlik olarak görmüyoruz. Kişi laik olamaz, devlet laik olur. 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |