Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Esed Halep'te Helikopterle Sivillere Saldırdı

Okunma: 1309
SURİYE 23 Eylül 2016 08:42
Videoyu Aç Esed Halep'te Helikopterle Sivillere Saldırdı

Sahra hastanesi yetkilileri, Suriye ordusuna ait helikopterlerin, Halep'te muhaliflerin denetimindeki semtlerde sivil yerleşim yerlerini vurduğunu duyurdu. Saldırılarda 11 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Sahra hastanesi yetkililerine göre, Beşşar Esed rejimine ait askeri bir helikopter, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Sukkeri semtinde yerleşim alanına varil bombasıyla saldırı düzenledi. 9 sivil hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.

Yetkililere göre, Suriye ordusuna ait bir başka helikopterin, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Ensari semtine düzenlediği varil bombalı saldırıda da 2 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

Yaralılar, sağlık ekiplerince semtteki sahra hastanelerine kaldırıldı.

"Rusya, Bustan el-Kasr semtine fosfor bombasıyla saldırdı"

Ayrıca Halep Sivil Savunma Yetkilisi Necip Ensari, Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının Çarşamba gecesinden bu yana Halep'e 150 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Ensari, "Rusya ve rejim güçleri dün (Çarşamba) geceden bu yana Halep'te muhaliflerin bulunduğu bölgeleri yoğun bir şekilde bombalıyor. Rus uçakları sabaha karşı kentin Bustan el-Kasr semtine 16 fosfor bombasıyla saldırdı. Saldırılarda çok sayıda yerleşim biriminde yangın çıktı'' dedi.

Rejime ait helikopterlerin Kellese ve Sukkeri semtlerine düzenlediği varil bombalı saldırılarda çok sayıda binanın yıkıldığını ve binalarda ciddi hasarın meydana geldiğini aktaran Ensari, sivil savunma ekiplerinin yıkılan binaların enkazı altında kalanlara ağır iş makineleri vasıtasıyla ulaşmaya çalıştığını belirtti.

Vaer'den 350 muhalif ayrıldı

Öte yandan, bir süredir rejimin saldırılarına maruz kalan Humus'un Vaer bölgesinden 350 silahlı muhalif çıkarak, kentin kuzeyindeki Dar Kebir beldesine yöneldi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) güvenlik teminatı altında semtten ayrılan muhalifler İdlib'in güneyindeki bölgelere gidecek.

Rejim Vaer'e insani yardım girişine izin vermiyor

Vaer bölgesindeki yerel medya aktivistlerinden Ahmed Humsi, rejim ve Hizbullah milislerinin Sünnileri bölgeden çıkartarak Humus'ta demografik yapıyla oynadığını savundu.

Humsi, Esed güçlerinin uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Vaer'e insani yardımların girişine izin vermediğini ve bölgede binlerce sivilin açlığa mahkûm edildiğini belirtti.

Rejim Dareyya'da benzer politika izlemişti

Esed rejimi ve müttefikleri, 4 yıldır kuşatma altında tuttuğu muhaliflerin kontrolündeki Dareyya sakinleri için benzer bir politika takip etmişti.

Suriye yönetimi, ilçeye 4 yıl aradan sonra ilk defa geçen Haziran'da kısıtlı insani yardım girmesine izin vermişti. 4 yıl boyunca kesintisiz hava saldırılarına ve bombalara maruz kalan ilçedeki binaların ve altyapının yüzde 90'ı hasar görmüş, halkın yüzde 80'i göç etmişti.

Son üç ayda Dareyya'ya büyük saldırı başlatan rejim ve ortakları, ilçeyi art arda hava saldırılarıyla yıkıma uğratmış, ilçedeki tek hastane kullanılamaz hâle gelmişti.

Az sayıda Dareyya sakini ve muhalifler, Ağustos ayının sonlarında kenti tahliye etmeyi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |