Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Esed'in işkencesi Sürüyor

Okunma: 2775
SURİYE 4 Kasım 2016 10:54
Videoyu Aç Esed'in işkencesi Sürüyor

5 yılı aşkın süredir iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye'de halen 215 bin kişi rejimin hapishanelerinde yaşam savaşı veriyor.

Yoğun işkenceye altında tutulduğu belirtilen 215 bin kişiden 6 bin 580'i kadın, 9 bin 500'ü ise çocuk. Suriye'de tutukluyken hayatını kaybedenlerin sayısı resmi rakamlara göre 15 bini geçti. Resmi olmayan veriler ise bir katliama işaret ediyor. Yerel kaynaklar, 100 bine yakın mahkumun gözaltında 'kaybedildiğini' söylüyor. Tutuklulara yönelik işkencelerle 'ünlenen' yerler arasında 215'inci Askeri İstihbarat Şubesi ile Mezze, Humus, Hama ve Halep'teki hava istihbarat şubeleri başı çekiyor. Rejim görevlileri, hem intikam hırsı hem de bilgi almak amacıyla kadın tutuklular üzerinde cinsel taciz ve tecavüz eylemlerini sistematik olarak uyguluyor. Öyle ki, gözaltına alınarak toplu şekilde tacize uğrayan aileler bile var.

ACİL MÜDAHALE EDİLMELİ

Sözkonusu işkence üslerinden birinin de Tartus Merkez Hapishanesi olduğu belirtiliyor. Esed rejiminin insanlık suçuna dikkat çeken Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Üyesi Nağam Gadiri, Tartus'ta 250'ye yakın mahkumun yeniden yargılanma taleplerinin rejim tarafından reddedildiğini dile getirerek, cezaevlerinde süren işkencelere karşı uluslararası toplumu acilen göreve çağırdı.
Kaynak : Yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |