Video Foto Galeri Yazarlar
23.3.2019 - Cumartesi

Esed milisleri Dera'da, Hamza Hatib'in mezarına saldırdı

Okunma: 4130
ÖZEL HABER 17 Temmuz 2018 21:25
Videoyu Aç Esed milisleri Dera'da, Hamza Hatib'in mezarına saldırdı

Suriye direnişinin sembol ismi olan 13 yaşındaki Hamza-El-Hatib'in Dera'daki mezarına rejim milisleri hakaret ederek saldırdı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'nin Dera bölgesinde ÖSO gruplarının bölgeyi savaşmadan teslim etmesinin akabinde bölgeye iran ve rejim milisleri yerleşmeye devam ediyor.

Dera'nın büyük bir çoğunluğunu ele geçiren rejim milisleri Suriye direnişinin sembolü olan 13 yaşındaki Hamza Ali El-Hatib'in mezarına saldırdılar.Hamza El Hatip, Suriye direnişinde rejim hapishanelerinde yapılan işkencelerle şehid edilmiş ve direnişin başlangıcında sembol isimler arasında yer almıştı.


HAMZA ALİ EL-HATİB KİMDİR?

Suriye devrimin sembolü: Hamza Ali el-Hatib. 24 Ekim 1997 doğumlu. Henüz 13 yaşındaydı.

Kuzeni Hamza’nın cömertliğiyle bilindiğini ve ailesine sık sık fakirlere yardım etmesini söylediğini anlatıyor. “Hamza bir keresinde birine 100 Suriye lirası vermek istedi ama ailesi miktarı çok buldu. Fakat Hamza ‘Benim bir döşeğim, bir tas da çorbam var ama bu çocuğun hiçbir şeyi yok,’ dedi. Böylece ailesini 100 lira vermeye ikna etti,” demiştir

29 Nisan’da, ayaklanmanın merkezi olan Dera kenti yakınlarındaki Çizye’de de bir grup protestocu toplanmıştı. 13 yaşındaki el Hatip’te gösteriye katılmıştı. Kuzeni o gün yaşananları şöyle anlattı;

“Politik bir tutumu yoktu.Herkes eyleme gidiyordu, o da arkadaşlarıyla birlikte onlara katıldı. 12 km yürümüştük, Sayda’ya yaklaştığımız zaman ateş açıldı. Ölen, yaralananlar ve tutuklananlar vardı. Tam bir kaos yaşandı. Ne olduğunu tam olarak anlayamadık. Hamza da o gün ortadan kayboldu.”

O günkü eyleme katılan protestoculardan biri de Hamza’nın tutuklanan 51 kişi arasında olduğunu doğruladı. Ailesi yaklaşık bir ay oğullarından haber alamadı. 24 Mayıs günü ise Hamza’nın cansız bedeni ailesine teslim edildi.

Annesi görmeye geldiğinde çocuğun yalnızca başı gösterilmiş kendisine. Babası ise üstünü örten battaniyeyi kaldırmış ve 13 yaşındaki Hamza’nın bir ay boyunca maruz kaldığı ağır işkencenin izleriyle karşılaşmış; Yüzünde, ayaklarında, dirseklerinde ve dizlerinde elektrik verilmesi ve kabloyla dövülmeye bağlı olarak yanık, morluk ve yaralar vardı. Gözleri şişmişti ve her iki kolunda da kurşun izi vardı. Göğsünde büyük bir morluk vardı. Boynu kırılmış ve cinsel organı kesilmişti.

Hamza’ya yapılan işkencelerin görüntülenmesinden sonra Suriye’de tansiyon daha da yükselmiş ve hem internet üzerinde, hem de sokak gösterilerinde kalabalık artmıştı. Bir çok ülkede yapılan protesto gösterilerinde “Hepimiz Hamza el-Hatibiz” yazılı pankartlar taşındı. Hamza el-Hatib Suriye devriminin bir sembolü oldu.

Aynı gün Hamza el-Hatib’in arkadaşı olan 15 yaşında Tamer el-Şerei’de tutuklanıp işkence görerek şehid edildi.

Hamza Hatib’in ve Tamer el-Şerei’nin işkence edilmiş fotoğraflarına ulaşıldı.

Fotoğraflarda vücudunun çeşitli yerlerinde kurşun yaraları görülen Hamza’nın penisinin kesildiği de görülmekte. Tamer’in fotoğraflarından ise çenesine aldığı darbeyle dişlerinin kırıldığı görülmekte.

+18Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder