Video Foto Galeri Yazarlar
16.2.2019 - Cumartesi

Esed rejimi İdlib çatışmazlık bölgesine saldırmaya devam ediyor

Okunma: 1570
SURİYE 8 Kasım 2017 12:22
Videoyu Aç Esed rejimi İdlib çatışmazlık bölgesine saldırmaya devam ediyor

Beşşar Esed rejimi, Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde son bir aydaki ateşkes ihlalleriyle yaparak hava bombardımanında onlarca sivilin ölümüne sebep oldu.

NisaButikAdana

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Esed rejimi, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib gerginliği azaltma bölgesinde son bir ayda onlarca sivili katletti.

Yerel kaynakların paylaştığı bilgilere göre, rejim güçleri son bir ayda İdlib ilinde Han Şeyhun ve Teminiye beldeleri ile Bideme ve Birnas köylerine hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda toplam 12 sivil hayatını kaybetti.

İdlib ateşkes sınırları içerisinde yer alan bölgeler Lazkiye iline bağlı Cebel Tiffehiye, Kebine, Safiyet yolu, Sellur ve Yamadiye bölgelerindeki saldırılarda 4 sivil hayatını kaybetti.

Aynı gerginliği azaltma bölgesi kapsamındaki Hama kırsalında Latamne ve Kefer Zita beldeleri ile çevre köylerdeki saldırılarda 5 sivil yaşamını yitirdi.

Daha önce kimyasal saldırı yapılan köylerin içinin boş olması, daha fazla insanın katledilmesinin önüne geçerken, saldırılar sonrası Esed rejiminin yaptığı ateşkes ihlallerine İran, Rusya ve Türkiye'den herangi bir açıklama yapılmadığı gibi tepkide gelmedi.

Mart 2011'de başlayan iç savaşta hava saldırılarına en fazla maruz kalan illerden İdlib, Türkiye, Rusya ve İran tarafından gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana