Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

Esed rejimi İdlib ve çevresinde sivillere saldırdı: 17 ölü

Okunma: 7283
SURİYE 20 Haziran 2019 16:09
Videoyu Aç Esed rejimi İdlib ve çevresinde sivillere saldırdı: 17 ölü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Çarşamba günü ülkenin kuzeybatısında Suriye rejimi tarafından düzenlenen hava saldırılarında 17 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

KahveKitap
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’in güneyindeki Cebel el-Zaviye’deki Benin köyüne düzenlenen hava saldırısında 3’ü çocuk 12 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bölgedeki AFP fotoğrafçısı, hava saldırısında sivillerin hayatını kaybettiğini ve işyerlerinin zarar gördüğünü ifade ederek, bir bombanın düştüğü yerin 100 metre uzağında ceset parçalarının bulunduğunu belirtti. Fotoğrafçı, kurtarma ekiplerinin, enkaz altından cesetleri çıkarmak için hızla bölgeye intikal ettiğini söyledi.

SOHR’nin açıklamasına göre, İdlib’in güneyinde düzenlenen hava saldırısında 4 kişi hayatını kaybederken, şehrin yakınlarında yapılan bir diğer saldırıda ise 1 kişi öldü.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Salı günü yaptığı açıklamada, İdlib’teki savaşın artmasına ilişkin derin endişe duyduklarını ifade etti.

Öte yandan, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Güvenlik Konseyi’nin oturumu sırasında yaptığı açıklamada, insani bir felaketle karşı karşıya olduklarını söyledi.

İdlib’te Rus-Türk anlaşması kapsamında rejim güçleri ve muhaliflerin birbirinden ayrıldığı ateşkes bölgesi kuruldu fakat anlaşma tam olarak uygulanmadı.

Nisan ayının sonundan bu yana Suriye ve Rus savaş uçakları İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye’yi bombalıyor.

SOHR’nin verilerine göre, çatışmalar Nisan ayının sonundan bu yana 400 kişinin ölümüne ve 270 bin kişinin göç etmesine neden oldu.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder