Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Esed rejimi Şam'ın su kaynağını vurdu

Okunma: 3269
SURİYE 26 Aralık 2016 21:37
Videoyu Aç Esed rejimi Şam'ın su kaynağını vurdu

Suriye'de katil Esed rejime başkent Şam kırsalındaki Barada Vadisi'ne saldırı düzenledi. Saldıra 4 sivil hayatını kaybetti.

Saldırılarda Şam'ın en önemli su kaynağı olan Ayn el-Fica'yı vurulması nedeniyle kentte su sıkıntısı da yaşanıyor.

Bölgedeki yerel aktivistlerden Yusuf Harastavi, rejim ordusunun ve Hizbullah'ın bölgeye 5 gündür yoğun bir şekilde saldırı düzenlediğini aktardı.

Rejim ve Hizbullah'ın bölgeye havan toplarıyla, topçu ateşi ve varil bombalarıyla saldırdığını bildiren Harastavi, bugünkü saldırılarda 4 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Esed rejimi ordusuna ait helikopterlerin bölgeye klor gazı içerikli varil bombası attığını ifade eden Harastavi, sivillerin çevreye yayılan gazdan etkilendiğini dile getirdi.

Harastavi, çatışmalarda muhaliflerin rejime ait 3 tankı imha ettiğini, 20 rejim askerini öldürdüğünü kaydetti.

Diğer yandan, Esed rejiminin Barada Vadisi'ne yönelik saldırılarında başkent Şam'ın en önemli su kaynağı olan Ayn el-Fica'yı vurması sonucu, Şam'da su sıkıntısı bulunduğu bildirildi.

Şam'ın batı kırsalında yer alan Barada Vadisi 13 köyden oluşuyor. 9'u muhaliflerin, 4'ü rejim ve destekçilerinin kontrolünde olan Barada Vadisi ülkenin farklı bölgelerindeki çatışma bölgelerinden kaçan 130 bin sivili barındırıyor. Etrafı yüksek tepelerle çevrili Barada Vadisi, rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasında bulunuyor.

 
Kaynak : Yeni Akit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |