Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Esed Rejimi ve Mezhepçi Militanlar Ateşkes İhlallerini Sürdürüyor

Okunma: 1534
SURİYE 14 Ocak 2017 15:21
Videoyu Aç Esed Rejimi ve Mezhepçi Militanlar Ateşkes İhlallerini Sürdürüyor

Rusya ve Türkiye garantörlüğünde Suriye’de imzalanan ateşkes anlaşmasının 15. Gününde, Esed rejimine ait savaş uçakları ve İran’a bağlı mezhepçi militanların saldırıları sonucu, 18’i İdlib ve çevresinde olmak üzere ölü sayısı 21’e yükseldi.

Rejim güçleri ve İran’a bağlı mezhepçi militanların ateşkes ihlalleri 40’ı bulurken, ihlaller İdlib ve Şam Kırsalında yoğunlaştı. Dün (Cuma), rejim güçlerinin saldırıları nedeniyle, Şam Kırsalı ve Suriye’nin değişik bölgelerindeki birçok kasaba ve şehirde Cuma namazları askıya alındı.

Öte yandan, Şam Kırsalı, Halep, İdlib ve Humus’ta devrimci grupların kontrolü altında bulunan birçok kasaba ve kentte, dün, “Devrim Gölgesinde Birlik Cuması” sloganıyla çok sayıda rejim karşıtı gösteriler düzenlendi.

Şam Kırsalında bulunan Sakba, Duma ve Kanaker kasabalarında yapılan gösterilerde, protestocular, rejim güçlerinin Şam’ın Vadi Berda bölgesine yönelik saldırılarını sürdürdükçe rejim ile hiçbir ateşkese uyulmamasını talep etti.

Bugün ise sabah saatlerinden itibaren, Esed rejime bağlı güçler, Şam’ın Vadi Berda bölgesinde bulunan Ayn Fica ve Besime köylerine yönelik topçu ateşi, tank ve fil füzeleriyle saldırılar düzenledi.

Bölgede bulunan aktivistler, Ayn Fica su şebekesinin tamir işlemlerinin başlaması üzerine rejim güçlerinin bölgeye saldırılarını yoğunlaştırdığını, saldırılar sonucunda bölgede büyük bir yıkım meydana geldiğini bildirdi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından, daha önce yapılan açıklamada, ateşkes garantörü taraflardan ateşkese uyulması talep edilerek, Esed rejimi ve İran’a bağlı mezhepçi militanların ateşkes ihlallerinin durdurulması çağrısı yapılmıştı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |