Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2018 - Perşembe

Esedle Normalleşelim Diyen HAMAS Lideri, Eleştirilerin Hedefi Oldu

Okunma: 3912
FİLİSTİN 31 Ağustos 2017 12:56
Videoyu Aç Esedle Normalleşelim Diyen HAMAS Lideri, Eleştirilerin Hedefi Oldu

HAMAS Siyasi Lideri Yahya Sinvar, Suriye Rejimiyle ilişkilerin normalleşebileceğini belirten bir açıklama yayınladı. Sinvar, Suriye ve Filistin’de eleştirilerin hedefi oldu.

İran’la ilişkilerin normale döndüğünü belirten Yahya Sinvar Esed Rejimi için de şöyle dedi: “Suriye iç krizinin çözümünün hızlandırılması, Suriye Rejimiyle ilişkilerin yeniden düzenlenmesine yardımcı olacaktır.”

Yahya Sinvar, HAMAS’ın silahlı kanadı İzzettin Kassam Tugaylarının en büyük finansal ve askeri destekçisinin İran olduğunu belirttiği açıklamada ‘İran’la ilişkiler mükemmel’ şeklinde konuştu.

İran’ın HAMAS’a yönelik desteğinin rakamsal karşılığı, iki tarafın da açıklamadığı bir bilgi olarak tutuldu. Bölgedeki diplomatlar, İran’ın HAMAS’a olan mali desteğinin son yıllarda ‘dramatik biçimde’ düştüğünü, yardımların İzzettin Kassam’a yoğunlaştırıldığını söylüyor.

HAMAS’ın yeni siyasi lideri Yahya Sinvar, yaptığı basın açıklamasında ‘ilişkiler bugün gelişiyor ve tekrar eski günlerdeki halini alıyor’ dedi.

HAMAS Liderinin Esed Rejimi hakkındaki açıklamalarını değerlendiren Filistinli Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Nevaf Tekruri ‘Suriye Rejimi, Suriye’deki Suriye halkının ve Filistin halkının kanını akıtan  katil ve mücrim bir rejimdir ki biz asla Suriyeli, Filistinli, Mısırlı, Rohingyalı diye ayırım da yapmayız’ şeklinde konuştu.

Dr. Tekruri sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Gazze ve Batı Şeria’daki Filistinlilerle, Suriye’deki Filistinliler arasında ne fark vardır? Her ne mekanda olursa olsun, onların katilleri arasında ne fark vardır?”

Filistinli Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Nevaf Tekruri’ye göre Suriye Rejimiyle ilişki kurmak ‘yalnız Suriyeli kardeşlerimizin değil, Filistinlilerin de kanına girmek’ anlamına geliyor.

HAMAS Lideri Yahya Sinvar’a bir tepki de Filistinli Alimler Birliğinin yurt dışındaki üyesi Muhammed Hayr Musa’dan geldi.

HAMAS Liderinin açıklamasını ‘tadı, rengi ve kokusu olmayan bir ifade’ olarak niteleyen Muhammed Hayr Musa ‘Suriye Rejimiyle ilişki kurmak ahlaki çılgınlık, diğer herkesten önce Filistinli şehitlerin kanına hakaret ve yalnız Suriye halkının kanına değil tüm Ümmete saldırıdır’ dedi.

Filistinli Alimler Birliği üyesi Muhammed Hayr Musa Esed Rejimini, ‘tüm Ümmetin toplanarak kökünden sökmesi gereken asrın mücrimi’ olarak niteledi.

İran’la normalleştiklerini Şii dünyada kullanılan retorikle devam ifade eden HAMAS Lideri, ‘bu, İsrail’e karşı direnişte karşılık bulacak ve HAMAS’ın özgürlük ajandasına katkı sunacaktır’ demişti.

İsrail Hapishanelerinde 20 yıl geçiren Yahya Sinvar, HAMAS’ın eski güvenlik sorumlusuydu. Şubat ayında HAMAS’ın siyasi liderliğine getirilen Sinvar, ‘şu anda İsraille girişilecek bir savaşın HAMAS’ın stratejik çıkarlarına uygun olmadığını’ ifade etti.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder