Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Etiyopya’da kontrol altına alınan darbe girişiminde Genelkurmay Başkanı öldürüldü

Okunma: 854
AFRİKA 23 Haziran 2019 13:44
Videoyu Aç Etiyopya’da kontrol altına alınan darbe girişiminde Genelkurmay Başkanı öldürüldü

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ülkenin kuzeybatısında yer alan Amhara'da yerel hükümete karşı başlatılan darbe girişiminin kontrol altına alındığını açıklarken, devlet televizyonunda Genelkurmay Başkanı General Seare Mekonnen’in başarısız darbe girişimi sırasında koruması tarafından öldürüldüğü duyuruldu.

KahveKitap
Devlet televizyonuna üniformalı olarak çıkan Başbakan Abiy Ahmed, ordudaki bir generalin önderliğinde Amhara'daki yerel hükümete karşı kalkışılan darbe girişiminin kontrol altına alındığını belirterek, ölü ve yaralılar olduğunu açıkladı. Etiyopya devlet televizyonu, Amhara Güvenlik Şefi olan Asamino Tseg isimli bir generalin darbe girişiminin arkasında olduğunu duyurdu.

Televizyonda ayrıca yerel hükümet başkanı Ambachew Mekonnen ve danışmanının da darbe girişimi sırasında öldürüldükleri belirtildi.

Etiyopya'daki ABD Büyükelçiliği, Amhara’da bulunan Bahir Dar şehrinde yaşanan gelişmelerin ardından ülkede yaşayan ABD vatandaşlarına bir takım uyarılarda bulundu.

Darbe girişiminin ardından ülkede internet 5 saat süresince kesildi ve Genelkurmay Başkanı’na yapılan saldırı da dahil gelişmeler hakkında bir süre bilgi alınamadı.

Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, "Amhara'daki darbe girişimi anayasaya aykırı ve bölgede ulaştığımız barışı baltalamayı amaçlıyor. Bu girişim yasa dışı ve tüm Etiyopyalılar tarafından reddedilmelidir. Federal hükümet bu silahlı grubu yenmek için tüm yeteneklere sahiptir” denildi.

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin idari yapısı, etnik kökenlere göre şekillendirilmiş 9 farklı eyaletten ve ayrıca Addis Ababa ve Dire Dawa gibi iki farklı özel şehir yönetiminden oluşuyor.

Oromo ve Amhara halkı, ülkenin en büyük etnik grupları olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip ülkede, nüfusun yaklaşık yüzde 35'ini Oromolar, yüzde 27'lik kısmını Amharalar oluşturuyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder