Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

Etiyopya uçağı pilotları, kazadan önce Boeing’in talimatlarını izledi

Okunma: 324
DÜNYA 3 Nisan 2019 16:08
Videoyu Aç Etiyopya uçağı pilotları, kazadan önce Boeing’in talimatlarını izledi

The Wall Street Journal'a (WSJ) göre, geçtiğimiz ay Etiyopya’da düşen Boeing 737 Max uçağının pilotları, Boeing tarafından verilen ilk acil durum önlemlerini uygulamalarına rağmen uçağın kontrolünü sağlayamadı.

WSJ'de yer alan habere göre, mürettebat uçağın kontrolünü sağlayamadı ve uçak düşmeden önce görevi yeniden başlatmaya ve diğer adımları uygulamaya çalıştı.

Kazada 157 kişi öldü. Ayrıca dünya çapındaki tüm Boeing Max uçaklarının uçuşları durduruldu.

Boeing şirketi, aynı modelin Endonezya'da düşmesinin ardından uçuş sırasında düşmeyi önlemek için otomatik sistemin ayrılması konusunda pilotlara talimat vermişti.

WSJ haberi, ABD senatosunda yaşanan sorunlar ve uçağın nasıl onaylanacağına ilişkin yeni bir soruşturma başlatılmasıyla eş zamanlı olarak yayınlandı.

Senato Başkanı Roger Wicker, Federal Havacılık Dairesi FAA Başkan Vekili Daniel Elwell'e dün gönderdiği mesajda, Boeing 737 Max uçağı sertifikalarını alanların uygun şekilde eğitilen FAA müfettişleri olup olmadığını sordu.

CNN’in haberine göre Senato’da yapılan bu soruşturma, 2 uçak kazasının ardından Etiyopya ve Boeing’te çok sayıda açılan soruşturmadan biri.

Ulaştırma Bakanlığı Genel Müfettişi Calvin Scovel, geçtiğimiz hafta, FAA’nın uçak sertifikası ve Boeing gibi şirketlerin verilen sertifika yetkisi hakkında kapsamlı bir inceleme başlatıldığını açıkladı.

Soruşturmada itiraz edilebilecek kanunlar açıklanmadı. ABD’li kaynaklar, soruşturma kapsamında Boeing'in uçağın güvenli olduğunu onayladığı uçuşlar ve FAA’ya bu onaylamalar hakkında sağlanan verilerin de olduğunu bildirdi.

Washington’daki soruşturma, Seattle’daki Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Adalet Bakanlığı Ceza Şubesi liderliğinde yürütülüyor.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder