Video Foto Galeri Yazarlar
21.2.2019 - Perşembe

Faroe Adaları'nda deniz kana bulandı

Okunma: 4406
DÜNYA 23 Haziran 2018 18:20
Videoyu Aç Faroe Adaları'nda deniz kana bulandı

Danimarka'ya bağlı olan Faroe Adaları, 300 yıllık acımasız bir geleneğe sahip. Grindadrap Festivali olarak bilinen ve balinaların balıkçılar tarafından yaralanıp kıyıya sürüklenmesiyle gerçekleştirilen bu gelenekte ortalık kan gölüne dönüyor.

NisaButikAdana

Gelenek diye hayvana şiddet sayılmıyor mu?


300 yıl önce nispeten daha ilkel olan insanoğlunun başka canlılara zarar vererek gerçekleştirdiği bir geleneği 2000'li yıllarda hala yaşatıyor olmak ne kadar mantıklı?

Adına gelenek dediğimiz için balinaların baltalarla yaralanıp kıyıya sürüklenmesi hayvana şiddet olmuyor mu?

Geleneğin amacı atalarını anmakmışBalinaların topluca katledildiği bu geleneğin amacı Faroe Adaları balıkçılarının atalarını anmak istemesi. Balina sürüsünü gören bir balıkçı, diğer balıkçı teknelerine haber veriyor ve toplanan tekneler, balinaları suların sığ olduğu bölgeye çekerek özel baltalarla onları yaralıyor.

Sular kan gölüne döndükten sonra da balinalar karaya çekilerek etleri ve yağları paylaştırılıyor.

Çocukların psikolojisi için de zararlıBu 'festival'e genellikle çocuklar da katılıyor. Ortalığın kan gölüne döndüğü bu vahşet, gelenek, ataları anmak, festival derken ailece katılınan bir işe dönüşüyor. Küçük yaştaki çocukların hayvan sevgisiyle büyütülmesi gerekirken böyle bir vahşetin ortasında kalmaları psikolojileri açısından hiç de sağlıklı değil. Temelde Faroe Adaları'nın katliam bayramı diyebiliriz.

Çevre kuruluşlarının önlemleri yetmiyor

Faroe Adaları, Danimarka'ya bağlı olduğu için çevre kuruluşları ve örgütler, bu katliamın durdurulması için Danimarka hükümetiyle iletişime geçiyor. Son olarak Sea Shepherd adlı çevre örgütü, Danimarka parlamentosunun 179 üyesine mail yoluyla ulaşarak bu geleneğin insanlık dışı olduğunu ve devam ettirilmemesini istedi.

Fakat geleneklerden ne kadar zor vazgeçildiğini göz önünde bulundurursak, bu vahşetin hala bitmemiş olması hiç şaşırtıcı değil.

Kaynak : Molatik / Turcel Orman

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana