Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2018 - Pazar

Felluce Irak ordusuna geçti ama nasıl!!! (Foto)

Okunma: 7797
ÖZEL HABER 1 Haziran 2016 18:50
Videoyu Aç Felluce Irak ordusuna geçti ama nasıl!!! (Foto)

Irak Ordusu ve milis güçlerin Felluce'de ilerliyoruz haberleri yayınlanan fotoğraflarla yalanlanıyor.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ
 
Irak'ın yüzölçümü bakımından en büyük kenti olan Anbar'daki Felluce şehrini IŞİD'den (Irak Şam İslam Devleti) geri almaya çabalayan ABD destekli Irak ordusu ve milis güçler kentte adeta yerinde sayıyor. Irak Ordusu IŞİD'e bağlı keskin nişancılar, IED ve bombalı araçlar ile mücadele yüzünden operasyonların yavaş ilerlemediğinden yakınıyor.
 
Irak ordusuna karadan İran destekli milis güçler, havadan ise ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon destek verirken Irak Irak Ordusu’na bağlı askeri sözcü Düleymi, Felluce kentini kurtarmak için başlatılan harekatın karşılaşılan direnişin kırılmadığından ötürü kente giremediklerini açıkladı.
 
50 bin'in üzerininde sivilin yaşadığı Irak'ın başkenti Bağdat’ın batısındaki iki yıldan beri IŞİD kontrolü altında bulunan Felluce kenti, Irak ordusu ve milis grupların kenti kurtarma operasyonu adıyla kenti rastgele ağır hava ve kara bombardımanıyla bombalanması sonucu aralarında çocukların da olduğu bir çok sivilin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanmıştı.
 
Ayrıca sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Irak Ordusu ve milis güçlerin Felluce kentinde olduğunu göstermek için savaş sahnesini andırmak adına özel olarak film seti kurdukları ve televizyona basın açıklaması verdikleri görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.
 
Öte yandan medya aktivistleri yaptıkları açıklamada, bölgede bulunan sivillerin Iraklı güçlerce IŞİD mensubu süsü verilerek keyfi olarak tutuklanarak bilinmeyen yerlere götürüldüğü hatta bölgede bulunan aklı dengesi bozuk birinin de IŞİD mensubu adı altında gözaltına alındığını açıkladı.
 

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder