Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Filipin Marawi'de 2 bin sivil katledildi

Okunma: 2042
İSLAM DÜNYASI 12 Temmuz 2017 20:38
Videoyu Aç Filipin Marawi'de 2 bin sivil katledildi

Kurulduğu tarihten bu yana sürekli Hristiyan hükümetlerin yönettiği Filipinler'de müslüman azınlığın yaşadığı güney kesimindeki Marawi kentinde 2 bin sivil hava saldırılarında katledildi.

Kurulduğu tarihten bu yana sürekli Hristiyan hükümetlerin yönettiği Filipinler'de müslüman azınlığın yaşadığı güney kesimindeki Marawi kentinde 2 bin sivil hava saldırılarında katledildi.

Filipinler'in Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde çıkan çatışmalarda 2 bin sivilin öldüğü açıklandı.

Yerel "Daily Tribune" gazetesi, uzun süredir iktidardaki PDP-Laban partisinin üyesi olan ve adı açıklanmayan bir hukukçuya dayandırdığı haberinde, Marawi'de IŞİD'in Mayıs ayında başlayan hakimiyeti sonrasında düzenlenen ABD destekli ordu operasyonları sırasında ölen sivillerin sayısının 2 bin civarında olduğunu yazdı.

İslam Bülteni'nde geçen haberde; Ölen sivillerin, ordunun çağrısından sonra kentten ayrılmayı istemeyen müslüman azınlıktan olduğu düşünülüyor.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ise "Bunlar, doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler. Operasyonlar hala sürüyor. Bununla birlikte yetkililer, Marawi kentinden edinilen veriyi değerlendirmeyi, sağlamlaştırmayı ve doğrulamayı sürdürüyor." ifadesini kullandı.

Lorenzana, halka Marawi'deki ölü sayısıyla ilgili doğruluğu ispat edilmemiş bilgi paylaşımından uzak durulması çağrısında da bulundu.

Bu arada, her hafta IŞİD'in birkaç gün içinde 'kökünün kazınacağı' açıklamaları yapan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Marawi'deki IŞİD hakimiyetinin 10-15 gün içinde son bulabileceğini söyledi.

Duterte, Marawi'deki operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamada, bu hafta yeniden Filipinler askerleriyle kente gitmeye çalışacağını belirterek, IŞİD hakimiyetine 10 ila 15 gün içinde son verilebileceğini, öte yandan IŞİD'in oluşturduğu tehdidin ülkenin başına bela olmayı sürdüreceğini belirtti.

Marawi'de yaklaşık iki aydır süren çatışmalar ve operasyonlarda yüzlerce asker öldü.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |