Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

Filipinler kan gölü oldu!

Okunma: 5923
GÜNDEM 15 Haziran 2017 16:45
Videoyu Aç Filipinler kan gölü oldu!

IŞİD'in kontrol ettiği Marawi kentinden kaçmayı başaran sivillerin 500 ile 1000 kişi arasında kişinin öldüğünü söylediği aktarıldı.

Filipinler ordusu, üç haftadır IŞİD ile ordu arasında süren çatışmalarda sadece 26 sivilin öldüğünü açıklamıştı. Ancak IŞİD'in yüzde 20'sini kontrol ettiği Marawi kentinden kaçan kişiler 500 ile 1000 arasında bir ölü rakamından söz ediyor. Ordu, IŞİD mensubu 206 kişinin öldüğünü, buna karşı 58 askerin çatışmalarda öldüğünü açıklamıştı. 200 bin kişinin yaşadığı kentin yüzde 90'dan fazlası tahliye edilmiş durumda.

Reuters haber ajansına konuşan diğer kaynaklar, ölü sayısının 100 seviyesinde olduğunu açıklamıştı. Filipinler ordusuna ABD'li özel kuvvetlerinin de operasyonlara destek vermeye başlamıştı. ABD askerlerinin çatışmaya girmediği, ancak Filipinler ordusuna ekipman ve danışmanlık desteği verdiği kaydedildi.

Filipinler ordusu, geçen hafta IŞİD'in kentin sadece yüzde 10'unu elinde bulundurduğunu ve günler içinde şehrin militanlardan temizleneceğini açıklamıştı. Ancak ordu, kısa süre önce IŞİD'in kontrol ettiği bölgeyi kentin yüzde 20'si olarak bildirdi. Reuters ajansı ise örgütün ne kadarlık bir alanı hâkimiyetinde bulundurduğunun net olmadığını kaydetti.

MARAWİ'DE NELER OLLUYOR?

​Yapılan açıklamalara göre Marawi'de, IŞİD bağlantılı Maute örgütü üyelerine karşı ABD özel kuvvetler askerleri sahaya iniyor. Filipinler Genelkurmay başkanlığı, Amerikan askerlerinin teknik konularda danışmanlık yapacağını açıkladı. Yerel medya, bir Amerikan P3 Orion gözetleme uçağının Cuma günü kentin üstünde uçtuğunu bildiriyor.

Filipinler'de görev yapan ABC kanalı muhabiri Adam Harvey, Marawi kentindeki çatışmaları takip ederken vuruldu. Harvey, Twitter hesabından "Herkese teşekkürler. Kurşun hâlâ sırtımda bulunuyor fakat önemli noktaları ıskaladı" açıklamasında bulundu.

Resmi Twitter'da görüntüle
Resmi Twitter'da görüntüle
 Takip et
Adam Harvey @adharves

Thanks everyone - I'm okay. Bullet is still in my neck, but it missed everything important.

08:20 - 15 Jun 2017

Twitter Ads info and privacy
Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder