Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2019 - Çarşamba

Filistin'de Son Bir Haftada 63 Çatışma Oldu

Okunma: 5518
FİLİSTİN 1 Haziran 2019 17:02
Videoyu Aç Filistin'de Son Bir Haftada 63 Çatışma Oldu

Geçtiğimiz Cumartesi'den bugüne (1 Haziran Cumartesi) geçen bir haftalık süre içinde Filistin'in değişik bölgelerinde 63 çatışma meydana geldi, 3 eylem gerçekleştirildi ve 2 Filistinli şehit edildi. Filistinlilerden birçok kişi işgal güçlerinin gerçek veya lastik mermileriyle ya da attıkları gaz bombalarından etkilenerek yaralandı. Gerek Gazze'de ve gerekse Batı Yaka'da meydana

KahveKitap
İşgalcilere karşı Filistinli bir genç tarafından bir bıçaklama eylemi, iki de eylem girişimi oldu. Batı Yaka'da meydana gelen çatışmalarda işgal güçlerine karşı yerel yapım molotof kokteylleri kullanıldı.

Dün (Cuma) Kudüs'ün Babu'l-Amud semtindeki bıçaklama eylemini gerçekleştiren ve Ramallah'ın Abaveyn beldesinden olan 18 yaşındaki Yusuf Vecih Sahvil şehit edildi.

Abdullah Luey Gays isimli 16 yaşında bir çocuk da Beytlahim'ın Vadi'l-Hums mıntıkasında Cuma namazını Mescidi Aksa'da kılmak amacıyla Kudüs'e girmeye çalıştığı sırada şehit edildi.

Batı Yaka ve Gazze'de 16 Filistinli gerçek veya lastik mermilerle yaralandı. Onlarca kişi de atılan gaz bombalarından etkilendi.

İki Filistinli genç de bıçaklama eylemi gerçekleştirme girişiminde bulunma iddiasıyla tutuklandı.

Kudüs'ün Babu'l-Amud semtindeki bıçaklama eyleminde 2 yahudi yerleşimci yaralandı. Bazı gençler de Besjat Zeiv, Beiri ve Nahil Uz yahudi yerleşim merkezlerine doğru molotof kokteylleri attılar.

Perşembe günü 8 Filistinli Batı Yaka'da lastik mermilerle yaralandı.

Kudüs'te bir yahudi yerleşimci, Reht'te de bir işgalci asker taşlarla yaralandı.

Çarşamba günü Filistinli gençler işgalci askerlere ve araçlarına molotof kokteylleri attılar. 7 yerde çatışma tespit edildi.

Salı günü Beytlahim'deki tüneller kontrol noktası yakınında 2 yahudi yerleşimci araçlarının taşlanması sonucu yaralandı. Bazı yahudi yerleşim merkezlerine yönelik olarak molotof kokteylleri saldırıları oldu.

Pazartesi, Pazar ve Cumartesi günleri de yine muhtelif noktalarda çatışmalar meydana geldi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder