Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Filistinli gibi görünen İsrail Ajanları

Okunma: 3191
FİLİSTİN 19 Aralık 2017 10:17
Videoyu Aç Filistinli gibi görünen İsrail Ajanları

Filistinli protestocular gibi giyiniyorlar, aynı aksan ve ifadelerle konuşuyorlar ve aynı davranışları sergiliyorlar. Yüzleri kapalı oluyor, İsrail ordusuna karşı taşlar atıyorlardı.

NisaButikAdana

Sonra hızlı bir şekilde Filistinli protestocuları gömleklerinin içine gizlenmiş silahlarla havaya ateş ederek, onlara en yakın olanı yakalayıp yere yatırıyorlardı.

Araplar gibi gizlenmiş

Ajanlara sıkı bir eğitim verilmekte ve işgal altındaki topraklarla ilgili operasyonlarda bir Filistin gibi düşünmek ve hareket etmeleri öğretilmektedir.

Antoine Shalhat’a göre, İsrail’in ana misyonları arasında istihbarat toplama, Filistinlileri yakalama ve onlara karşı mücadele operasyonları düzenlemektir.

Shalhat , “İlk musta’rifeen birimi 1942’den 1950’ye kadar kuruldu,” dedi. “Bu birim daha sonra İsrail ordusunun çekirdeğini oluşturan Haganah milislerinin elit bir bölümü olan Palmach’ın bir parçasıydı.”

Bu ajanlar hakkında çok şey bilinmemekte çünkü gizli çalışıyorlar. İsrail ordusu, çalışmalarını tamamladıktan sonra bu birimleri çözer ve yerini alacak yenilerini oluşturur.

Shalhat, “Ajanlar ana dilleri gibi Arapça konuşmalı” dedi. “Filistin lehçelerine ve Arapça aksanlara, örneğin Yemen veya Tunus lehçesine hakim olmak için dersler alıyorlar.”

Bu dersler dört ile altı ay arasında değişir ve oruç tutma ve dua gibi gelenek ve göreneklere tam hakim olmayı içerir.

Ajanlar, kılık değiştirmek için makyaj ve peruk kullanıyor ancak fiziksel özelliklerinin Arap yüzlerine ne kadar benzediğine göre seçiliyorlar.

Eğitim, toplamda 15 ay kadar sürebilir ve operasyonel alan çalışmaları, kalabalık Filistin ortamında nasıl dolaşılacağı ve silah eğitimi içerir.

Shalhat, “En tanınmış birimlerden biri de 1978 yılında kurulan ve 2005 yılına kadar faaliyete geçen Rimon’du.” dedi. “Çalışmaları çoğunlukla Gazze Şeridi’nde yoğunlaşmıştı, Gazze’de faaliyet gösteren bir başka birime 80’li ve 90’lı yıllarda Shimshon deniyordu” dedi.

“Duvdevan 217 elit birliği, ordu içinde hala görev yapıyor ve 1980’lerde [eski İsrail Başbakanı] Ehud Barak tarafından kurulmuş ve şu anda Batı Şeria’da görev yapıyor ve en aktif ve gizli olarak kabul ediliyor” dedi.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana